همه چیز درباره ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی جز جراحی های زیبایی شکم محسو می شود که برای خانم ها یا آقایانی که به علل مختلف پوست شکم افتاده ای دارن نیاز به این جراحی پیدا میکنن که با این جراحی پوست اضافی در ناحیه شکم برداشته میشه و ناحیه برش بخیه میشه.

در ادامه توضیحات بیشتر در این جراحی به شما میدیم که اگر در فکر انجام این عمل هستید با دید باز و با اطلاعات و دانش کافی بتونید تصمیم لازم رو بگیرید.

عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

ممکن هستش که اسم ابدومینوپلاستی رو شنیده باشید و ندونید این چه جراحی ای هستش و ریسک ها و خطراتش چی هستش و اطلاعات دیگه ای هم لازم هستش که برای انجامش بدونید که به طور مفصل باهم بررسی خواهیم کرد.

ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی تهاجمی محسوب میشه که با توجه به اینکه انسان ها ذاتا داشتن یک پوست صاف و بدون چین و چروک رو یک پوستی ایده آل میدونن با کمک این جراحی میشه با تکنیک های مختلف این نیاز رو جامع عمل پوشوند و محقق کرد.

در واقع با استفاده از این جراحی میشه خطوطی که بعد از زایمان زیر ناف ایجاد شده یا همچنین افرادی که به علت اضافه وزن زیاد دچار افتادگی شکم هستن و بعد از گرفتن رژیم یا ورزش پوستشون شل و افتاده شده رو قسمت اضافی پوست رو برش داد و برداشت که پوستی صاف و یک دست ایجاد بشه.البته بهتره بریا گرفتن نتیجه عمل بهتر هنگام این عمل چربی های موضعی که در نواحی شکم و پهلو و پشت بیمار هستش با لیپوماتیک یا دستگاه های دیگه برداشته بشه که هیچ پستی و بلندی روی پوست باقی نمونه.

عمل ابدومینوپلاستی

نحوه انجام ابدومینوپلاستی

به طور کل ابدومینوپلاستی با توجه به شرح حال و و ضعیت بیمار به سه روش و متد قابل انجام هستش :

مینی ابدومینوپلاستی : توی این روش برای خانم هایی هستش که زایمان طبیعی داشتن و عضلات شکم اونا نیاز به تقویت نداره و همچنین فقط یک قسمت زیر ناف اونا پوست افتاده ای داره که با این روش مقدار کوچکی پوست اضافی زیر ناف بریده میشه و در این متد ناف قبلی برداشته نمیشه و سر جاش میمونه.

ابدومینوپلاستی کلاسیک : این متد اغلب برای خانم هایی هستش که زایمان داشتن و پوست اضافی و افتادگی زیر ناف زیاد دارن و همچنین استریا و چین و چروکشون زیاد هستش که در این متد علاوه بر برداشتن پوست اضافی در ناحیه زیر ناف عضلات شکم که بر اثر زایمان باز شده و نیاز به تقویت دارن هم دوخته میشه و یک نافی جدید برای بیمار ایجاد میشه.این برش به صورت افقی هستش و اغلب به صورت قایقی زده میشه ،پس دنبال یک رد بخیه صاف افقی بعد از عمل نباشید.

سوپر ابدومینولاستی : این متد برای کسانی هستش که به دلیل پوست اضافی و افتادگی زیاد پوست باید یک برشی تی T شکل که به صورت افقی و عمودی هستش روی پوست زده میشه که پوست هم از عرض و هم ارتفاع برداشته میشه.اغلب افرادی که کاهش وزن شدید داشتن نیاز به این متد پیدا میکنن.

کاندید مناسب برای ابدومینوپلاستی

همانطوری که گفتیم کاندید مناسب ابدومینوپلاستی افرادی هستند که کاهش وزن های زیاد یا زیامان داشتن که بعد از رژیم غذایی و ورزش و اوردن پایین بی ام ای به محدوده ی مناسب برای این جراحی اقدام میکنند.

شاید شما هم شنیده باشید که میگن هیچ چیزی جای ورزش و رژیم غذایی رو برای لاغری نمیگیره و قطعا درستش هم همین هستش ولی باید این موردم توجه کنید که چربی های  اضافی با گرفتن رژیم غذایی مناسب ،ورزش و یا عمل لیپوماتیک قابل برداشته شدن هستش ولی قطعا این پوست اشافی افتاده در ناحیه شکم یا پهلو یا حتی پشت هیچ وقت بدون جراحی قابل حذف شدن و برداشته شدن نیست.

پس واقع بین باشیم و بدون داشتن اگاهی نسبت به موضوعاتی نظر کورکورانه و غلط ندیم!

 

عوارض ابدومینوپلاستی

هیچ عملی بدون عوارض نیست و نمیشه گفت که بعد از این جراحی هیچ عوارضی برای بیمار پیش نخواهد اومد.شما اگر یک قرص ساده مسکن یا حتی امپول پنی سلین هم تزریق کنید ممکنه که عوارض متعددی برای شخص پیش بیاد که ابدومینوپلاستی هم از این موضوع مستثنی نیست.عوارض ابدومینوپلاستی ممکن هستش که در صورتی که شخص بعد از عمل موارد و نکات رو به درستی رعایت نکنه دچار نکروز پوست یا باز شدن بخیه یا حتی از بین رفتن بافت پوست بر اثر رعایت نکردن توصیه های پس از جراحی بشن.

لطفا با دقت موارد بعد از عمل رو با دقت از پزشک خودتون بپرسید و بعد از عمل تمامی این موارد رو رعایت کنید که کمترین اسیب به شما وارد بشه.

میزان درد عمل ابدومینوپلاستی

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی یک مورد کاملا طبیعی هستش و چیزی هستش که با یک خط کش نمیشه این میزان درد رو اندازه گیری کرد و هر شخصی با توجه به سطح امادگی بدنی و استانه تحمل درد بدنی این میزان درد متفاوت هستش.

ممکنه فردی باشه که 2 تا 3 روز بعد از عمل هیچ احساس درد یا مشکلی نداشته باشه ولی فرد دیگه ای هم تا مدت ها این درد رو حس کنه ولی به طور معمول این میزان 1 روز بعد از عمل ممکن هستش ادامه داشته باشه که با مصرف مسکن های تجویز شده این درد قابل تحمل خواهد بود ولی اگر درد غیر طبیعی و ادامه دار داشته باشید حتما باید به پزشک خودتون مراجعه کنید و ازش راهنمایی بخواهید.

آمادگی های پیش از ابدومینوپلاستی

قبل از هر جراحی اقداماتی نیاز هستش که باید انجام بدین و کیس مناسب برای جراحی بشید و این اقدامات گاها از خود جراحی هم مهم تر هستش که باید خوب بهش توجه بشه از جمله اقدامات لازم قبل از ابدومینوپلاستی به شرح زیر است :

 • نکشیدن سیگار و قلیان یا مشروبات الکلی حداقل 2 ماه قبل از جراحی
 • استفاده نکردن از راکوتان یا کورتون ها حدودا 6 ماه قبل عمل (البته با مشورت و تایید پزشک )
 • رسوندن بی ام ای به محدوده ی 30

 

برای محاسبه بی ام ای bmi به لینک هایلایت مراجعه کنید.

 

مراقبت های لازم بعد از ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی هم مانند سایر جراحی ها نیاز به مراقبت هایی داره که باید بعد از عمل انجام بشه که مشکلات و عوارضی بعد از جراحی برای بیمار ایجاد نشه که به شرح زیر هستش :

بعد از ابدومینوپلاستی معمولا از درن برای خارج شدن خونابه استفاده میشه که باید مراقب باشید این لوله ها بهشون فشار وارد نشه.

 • انتی بیوتیک یا داروهایی که به شما تجویز میشه باید به درستی طبق برنامه مصرف بشه.
 • حدودا 6 تا 12 هفته نیاز به بستن گن یا شکم بند (بسته به صلاحدید پزشک) باید بسته بشه.
 • حداقل 2 ماه پس از جراحی از انجام ورزش و فشار اوردن به شکم و بخیه ها کاملا اجتناب کنید تا کاملا بهبودی بخیه ها حاصل بشه.
 • حداقل تا 2 هفته به صورت خمیده راه برید که به بخیه فشار وارد نشه و پوست کامل ببنده و دچار نکروز نشید.
 • حداقل تا 2 ماه مصرف مشروبات الکی و دخانیات ممنوع هستش و در صورت استفاده احتمال ایجاد نکروز و ایجاد بافت مرده و سیاهی پوست به شدت هستش.

 

هزینه عمل جراحی ابدومینوپلاستی

هزینه عمل ابدومینوپلاستی متفاوت هستش و به موارد مختلفی از جمله شاخص توده بدنی بیمار ،متد انجام جراحی ،محل کلینیک یا بیمارستان انجام جراحی و موارد دیگه مثل تخصص جراحی پلاستیک بستگی داره که هزیته اینکار چیزی بین 20 تا گاها 60 میلیون هستش.

در ضمن باید این مورد هم گفته بشه که اگر میخواهید به طور همزمان ابدو و لیپوماتیک انجام بدین معمولا هزینه ای که بابت ابدومینوپلاستی گرفته میشه کمتر خواهد شد.

ترمیم و بهبود بعد ابدو

ترمیم و بهبودی بعد از عمل ابدومینوپلاستی به موارد مختلفی بستگی داره که از جمله این موارد جنس پوست هستش.اگر شنیده باشید بعضی افراد اصطلاحا بد زخم یا خوش زخم هستن که این به ژنتیک و نوع پوست افراد بستگی داره.برای بهبود زخم های ناشی از بخیه ها معمولا از انتی اسکار یا ورق های سیلیکونی استفاده میشه که باید بعد از خوب شدن کامل زخم با دستور پزشک شروع بشه و بعد از استفاده از این مواد هم در مرحله بعد میتونید از لیزر درمانی استفاده کنید.

 

تغذیه بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

به طور کل این ذهنیت که بعد از جراحی های لاغری شما دیگه به وضع قبلی برنمیگریدن رو باید به کلی از ذهنتون دور کنید و باید توجه کنید که اتفاقا باید لایف استایل یا سبک زندگی خودتون رو به طور کل عوض کنید.

دیگه مثل قبل نباید پرخوری داشته باشید و باید یک رژیم غذایی سالم و اصولی رو داشته باشید که به وضع قبلی خودتون برنگریدن و همچنین ورزش هم در کنارش سبک زندگی جدید خودتون داشته باشید که در طول روز کالری اضافی رو سعی کنید با ورزش بسوزونید.

 

آیا فرد بعد از انجام آخرین زایمان می تواند تحت عمل آبدومینوپلاستی قرار گیرد؟

حداقل 6 ماه بعد از عمل به علت اینکه بدن ورم داره و فرم بدن مشخص نیست باید از انجام جراحی پرهیز کنید و اصلا سمته این عمل هم نرید حتی اگر پزشکی به شما توصیه کرد!
بعد از گذشت این بازه زمانی شما میتونید برای انجام این جراحی اقدام کنید فقط هواستون باشه پیش پزشکی مجرب و فوق تخصص جراحی پلاستیک مثل دکتر رضا حسامی کارتون رو انجام بدین.

جراحی ابدومینوپلاستی

 

طول دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی

دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی حداقل یک هفته هستش و باید در نظر بگیرید که لااقل توی این مدت سرکار نمیتونید برید و همونطوری که گفتم حداقل تا 2 هفته باید خمیده راه برید و اصلا به بخیه ها فشار وارد نکنید.

موضوع دیگه بستن مداوم گن یا شکم بند هستش.

 

سوالاتی که ممکن هستش برای انجام ابدومینوپلاستی پیش بیاد :

 • بعد از زایمان حتما باید ابدو انجام بدم؟

جواب به این سوال منفی هستش و ممکنه خانم هایی باشن که زایمان طبیعی یا حتی سزارین کرده باشن و به علت ژنتیکی که دارن پوستشون کاملا جمع شده باشه و یا استریا روی پوستشون ایجاد نشده باشه.

 • بعد عمل میتونم در کنار فردی که سیگار میکشه باشم؟

حتی اگر در کنار افرادی باشید که سیگار یا قلیان مصرف میکنن و دودشون به شما بخوره ممکنه پوست شما سیاه بشه و بافت پوست بمیره یا اصطلاحا پوستتون نکروز بشه.

 • با چه ورزشی شروع کنم؟

پیاده روی بعد از عمل با حالت ایستاده باید شروع کنید و بعد یک ماه به تدریج پیاده روی سریع و حداقل 3 ماه باید از جراحی بگذره که بتونید ورزش با فشار بیشتر رو شروع کنید.

 • اگر بخیه ها فشار وارد شه و باز شه چه کنیم؟

حتما سریعا باید پزشکتون رو در جریان بزارید و شرح حالتون رو بهش بدین چون ممکنه پوستتون سیاه بشه و نکروز کنه و اقداماتی که برای جلوگیری هستش رو باید انجام بدین.

 • چند روز بعد عمل میتونم حمام برم؟

معمولا 48 ساعت بعد از عمل میتونید حمام برید و پانسمان ها رو باز کنید و فقط مراقب درن هاتون باشید و همچنین بعد از شستن جای بخیه ها و خشک کردن با باد سرد سشوار باید روش گاز استریل بزارید و شکم بند یا گن (با توجه به صلاحدید پزشک) رو ببندید.

 • امکان بارداری بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد؟

بله امکانش هستش ولی قبلش حتما باید پزشک خودتون رو در جریان امکان بارداری مجدد خودتون بزارید که متد انجام این جراحی رو باید به گونه ای در نظر بگیره که امکان بارداری مجدد برای فرد فراهم بشه.

 • امکان مرگ با ابدومینوپلاستی وجود داره؟

خب اصلا اصل این سوال مشکل داره و علتش این هستش که به عنوان مثال ممکنه با تزریق حتی امپول ویتامین هم امکان مگر وجود داشته باشه و صرفا این نکته که با این جراحی دچار مرگ بشید غلط هستش و در صورتی که نکات مهمی که در قسمت های بالای ویدئو از جمله نکات قبل عمل یا بعد از عمل به درستی رعایت بشه تقریبا احتمال مرگ با این جراحی نزدیک به صفر هستش.

 • ورم بعد از ابدومینوپلاستی طبیعیه؟

بله این ورم طبیعی هستش و گاها تا 6 ماه ممکن هستش که ورم و یا حتی جمع شدن اب زیر پوست یا سروما یک موردی رایج و طبیعی هستش که به تدریج با پوشیدن گن مناسب لیپوماتیک و شکم بند و یا پیاده روی این سروما جذب بدن خواهد شد.همچنین توجه کنید که اگر این میزان اب با نظر پزشک در مراجعه حضوری با استفاده از سرنگ کشیده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × دو =