جراحی بینی

عمل زیبایی بینی

جراحی بینی یکی از عمل‌های جراحی پلاستیک است پرطرفدار در سال های اخیر شده.شابد بر خلاف تصوراتتون این فکر را بکنید که این جراحی بینی صرفا برای زیبایی هست ولی در این بین جراحی هایی هستش که جنبه درمانی دارن و به همین خاطر شما باید قبل از انجام این جراحی اطلاعات خیلی خوب و کامل در زمینه عوارض ،قبل و بعد از جراحی ، نحوه خوابیدن و سایر اطلاعات را داشته باشید که بعد از عمل ذچار مشکل نشوید.

جراحی بینی در واقع تغییر شکل بینی به دلیل درمانی یا زیبایی محسوب می شود. ممکن است فرد به دلیل تغییرات ظاهر بینی و یا به دلیل درمان ناهنجاری،اصلاح نواقص مادرزادی یا بهبود مشکلات تنفسی این جراحی را انجام دهد. به طورکلی قسمت بالایی ساختار بینی استخوان است و قسمت پایین آن از غضروف تشکیل شده است.

 

انواع جنس های بینی

قبل از هر چیزی شما باید الفبای اون کار رو بشناسید و متوجه باشید چه کاری قراره انجام بدین.الفبای جراحی بینی هم این هستش شما ابتدا انواع جنس بینی رو بشناسید و بعد از این مرحله با توجه به جنس بینی خودتون بتونید یک مدل بینی با توجه به نوع بینیتون انتخاب کنید.

بینی ها از نظر جنس سه دسته هستن :

بینی گوشتی

بینی استخوانی

بینی غضروفی

منظور از سه دسته بالا این نیست که مثلا یه بینی استخوانی کاملا از استخوان تشکیل شده و بلکه جنس قالب یک بینی مد نظر هستش.یعنی بینی ای که گوشتی گفته می شه ،منظور بینی ای هستش که جنس غالبش گوشتی هستش.یوقت فکر نکنید منظور بینی ای هستش که از گوشت درست شده!

 

جراحی زیبایی بینی

 

خیلی خلاصه و کوتاه در مورد این جنس های بینی صحبت خواهیم کرد:

جراحی بینی گوشتی

در جراحی بینی گوشتی ،این جنس بینی که جنس قالب بینی گوشتی مانند هستش و این جنس بینی سختی های خاص خودش رو داره و معمولا درصد تغییر توی این جنس نسبت به حال های دیگه خیلی کمتر هستش.

جراحی بینی استخوانی

در این جنس بینی قدرت مانور برای پزشک زیاد هستش و معمولا راححترین جنس برای جراحی محسوب میشه که در این حالت فرم های مختلفی از جمله عروسمی و نمیه عروسکی و حتی برای بینی ایجاد کرد.

انواع مدل های بینی

حالا که بینی ها از نظر جنس دسته بندی کردیم باید بررسی بشه که به عنوان مثال بینی ای که گوشتی هستش چه فرم بینی ای قابل جراحی هستش و از نظر پزشکی شدنی هستش که در ادامه انواع فرم بینی رو میگیم :

جراحی بینی طبیعی :

در این نوع فرم بینی جراحی بینی به صورت طبیعی و نچرال انجام میشه و همچنین این مدل اکثرا انتخاب اقایون هستش چون معمولا آقایون خیلی علاقه ای به قوس دار کردن بینی و همچنین کوچک شدنش ندارن بلکه اکثرا دنبال بینی ای هستن که قوز بینی برداشته بشه و همچنین رفع ایرادات بینی از قبیل جمع شدن پره های بینی دارن.

برای تمامی جنس های بینی از جمله گوشتی ، غضروفی و استخوانی این مدل بینی طبیعی قابل انجام هستش و معمولا کم دردسرترین مدل جراحی بینی طبیعی هستش که توسط پزشکان قابل انجام هستش.

 

جراحی بینی نیمه فانتزی :

در این نوع فرم بینی هم بینی یک قوس ملایم داده میشه و پره های بینی تا حد امکان جمع میشه و تیپ بینی(نوک) تا حد امکان از نظر پزشکی کوچک میشه به طوری که مشکلات تنفسی پیش نیاد.اکثرا خانم ها و بعضی اقایون به این فرم جراحی بینی نیمه فانتزی علاقه دارن.

در این نوع مدل جراحی هم اکثر جنس های بینی از قبیل گوشتی و استخوانی و غضروفی قابل انجام هستش ولی در صورتی انجام پذیر هست که فرم اولیه بینی ایرادات زیادی نداشته باشه و به عنوان مثال یک بینی گوشتی خیلی بزرگ نباشه.

جراحی بینی فانتزی :

این مدل جراحی بینی فانتزی هم که جز ریسکی ترین نوع جراحی های بنیی هستش و پزشکان اغلب زیر بار انجام این مدل نمیرن و علتش خیلی واضح هستش که در ادامه توضیح میدم.چون این مدل بینی به دلیل کوچیک شدن بیش از حد بینی ممکن هستش مشکلات تنفسی ایجاد بشه و بیماران از این موضوع ناراضی بشن اکثرا پزشکان زیر بار انجام این مدل جراحی نمیرن و البته این موضوعم مهمه که بدونید فقط بینی های استخوانی که پایه بینی کوچیک هستش و ایرادات زیادی نداره قابل تبدیل و جراحی بینی فانتزی یا عروسکی هستش و سایر جنس ها رو نمیشه به این مدل جراحی کرد.

 

نحوه خوابیدن بعد از انجام جراحی بینی

بعد از جراحی لازم است تا مدتی بیماران از آتل مخصوص بینی استفاده کنند و یا نیاز باشد پانسمان بینی خود را به طور مداوم تعویض کند تا آن را در شرایط مناسبی نگه دارند.بیمارانی که عمل جراحی بینی  انجام داده اند اغلب نگران هستند که نحوه خوابیدن بر وضعیت آن‌ها تأثیر بگذارد.باید گفت شکل خوابیدن تأثیر زیادی بر سلامت بینی فرد ندارد شاید بنابراین لازم نیست از بابت خیلی نگران باشید.

 

برای داشتن یک خواب راحت بعد ازعمل این نکات را رعایت کنید:

جراحی بینی می‌تواند عملی رضایت‌ بخش برای شما باشد با این وجود برای رسیدن به این نتایج باید کمی صبور باشید .لازم است توصیه‌های بعد از عمل بینی را با دقت انجام دهید تا به بهترین نتایج ممکن دست یابید. بخشی از این مراقبت ها به نحوه راحت خوابیدن شما مربوط می‌شود.

 

بعد ازعمل جراحی بینی به پشت بخوابید

هنگام خوابیدن از دو بالش استفاده کنید این کار باعث کاهش ورم و آبریزش‌های احتمالی بینی بعد از عمل خواهد شد. البته بیشتر افراد نیز به خاطر اینکه راحت‌ نفس بکشند ترجیح می‌دهند به پشت بخوابند.

خوابیدن به پشت رو به بالا باعث کاهش خونریزی بینی و نیز کبودی ورم بینی را کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است یک یا دو بالش زیر سر خود قرار دهید و سر خود را تا زاویه ۴۵ درجه بالا نگه دارید زیرا خوابیدن به صورت مستقیم هم می‌تواند زمان کاهش ورم بینی را به تأخیر بیندازد.

 

بعد از عمل بینی به هر شکلی بخوابید بینی شما آسیب نمی‌بیند!

استفاده از پانسمان و آتل بینی بعد از جراحی بینی برای بهبودی و محافظت از بینی شما است.به عنوان مثال اگر هنگام خواب بر روی پهلوی خود بچرخید ممکن است کمی احساس ناراحتی ‌داشته باشید اما برروی نتیجه عمل شما خیلی تأثیر نمی گذارد. با این فرم خوابیدن ها تنها ممکن است پیشرفت روند بهبودی ورم و کبودی کمی طولانی تر شود که این مسئله می تواند باعث رنجش خاطر شما می‌شود. بنابراین بهتر است هنگام خواب به پشت بخوابید.

 

آیا خوابیدن به بهبود بعد ازعمل کمک می‌کند؟

به طورکلی خواب کافی برای یک سیستم ایمنی سالم و بهبود سریع ضروری است. احساس خستگی بعد ازچند روز اول پس از عمل طبیعی است بنابراین استراحت در این زمان مهم است.

علاوه بر این درهنگام خواب جریان خون بیشتری به ماهیچه‌ها و بافت‌های آسیب دیده فرستاده می شود. این خون اضافی اکسیژن و مواد مغذی بیشتر دارد و به بهبودی بدن شما کمک می‌کند. درنهایت می توان گفت که خواب نقش مهمی دردوره بهبودی شما دارد به کاهش درد کمک می کند زیرا خواب بیشتر به کاهش میزان درد کمک می‌کند. توصیه می‌شود افرادی که جراحی بینی انجام دادند ۸ ساعت کامل را بخوابند.

در دوره نقاهت بینی شما ظریف و شکل‌پذیراست بنابراین همانطور که گفته شد بهتر است در این دوره به شکم یا پهلو نخوابید زیرا با این فرم خوابیدن به بینی شما فشار وارد می شود و می‌تواند سلامت بینی شما را به خطر اندازد.

همان گونه که در بالا اشاره شد برای کاهش ورم هنگام خواب سر خود را بالا تر نگه دارید. اگر در کنار همسر یا حیوان خانگی خود می‌خوابید بهتر است مدتی جای خواب خودرا عوض کنید. زیرا هر گونه برخوردهای احتمالی افراد یا حیوان به صورت می‌تواند برای شما مضر باشد؛ بنابراین بهتر است از این آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید.

عمل جراحی بینی

مراقبت‌ های لازم بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی برخی مراقبت ها نیاز است که رعایت نحوه خوابیدن یکی از این مراقبت ها می باشد . توصیه های بعد از جراحی بینی را رعایت کنید تا زودتر روند بهبودی را طی کنید و به زندگی عادی بازگردید که به شرح زیر هست :

 • نخوردن غذاهای سفت و جویدن زیاد
 • سرتان را طولانی مدت پایین نندازید
 • سعی کنید سوپ و مایعات مصرف کنید
 • مصرف نمک و فلفل تا حد خیلی کم باشه
 • تا حد امکان هفته اول استراحت کنید و به خودتون فشار نیارید.
 • ورزش تا 2 هفته انجام ندین و حتی هفته اول تا حد امکان از پله هم بالا نرید.
 • مصرف سیگار و مشروبات تا 2 هفته ممنوع

 

چسب زدن بعد از عمل بینی

چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی باید تا حدودا 2 ماه ادامه داشته باشه و البته باید نوع بینی و شرایط و جنس پوست بینی هم در نظر گرفته بشه.

هر 2 تا 3 روز یک بار هم باید چسب بینی عوض شه و برای اینکه پوست به خوبی روی بینی ثابت شه باید چسب زدن درست و اصولی رو حتما انجام بدین.

درصد مرگ در جراحی زیبایی بینی

در ماه های گذشته و یا حتی سالیان گذشته مواردی شنیده شده که بر اثر تزریق امپول های ویتامین مواردی منجر به مرگ شده است که علت این موارد خطاهای پزشکی و قصور پزشکی و گاها وجود برخی عوامل ناشناخته در بدن بعضی از افراد هستش که در جراحی بین هم احتمال مرگ وجود داره.اما باید توجه که درصد مرگ در جراحی بینی در صورت رعایت نکات مهم در حین جراحی و بعد از جراحی و وجود یک متخصص بی هوشی متبحر به حداقل رسیده و در سالیان اخیر این تعداد به انگشتان دست درسیده که البته امیدواریم برای هیچکس این مشکلات پیش نیاد.

استفاده مداوم از پد قطره‌ای استریل

بعد از جراحی بینی تا چند روز داشتن خونریزی خفیف و تخلیه مخاط و خونابه طبیعی است این موارد پس از عمل رینوپلاستی یا پس از برداشتن پانسمان مسئله‌ای کاملاً طبیعی محسوب می‌شود.پزشک شما ممکن است یک پد قطره‌ای که شامل یک تکه گاز کوچک که با نوار چسبیده است زیر بینی شما قرار دهد تا ترشحات بینی شما را جذب کند.  لازم است این پد مداوم طبق دستور پزشک تعویض شود البته درهنگام استفاده از پد قطره‌ای آن را محکم برروی بینی خود قرار ندهید.

کپی برابر اصل در عمل بینی

یکی از دغدغه ها و موضوعاتی که اغلب افراد قبل از عمل بینی دارند این هستش که میخواهند مدل بینی ای که دارند شبیه فلان بازیگر یا مدل یا خواننده بشه.سوالی که مطرح هستش اینه که ایا این کار شدنی هستش یا نه ؟

این افراد اغلب بدون در نظر گرفتن فرم بینی فعلی و اینکه بینی چه محدودیت هایی داره تصمیم میگیرند که عمل بینی انجام بدن و این کار اشتباه هستش و علتش اینه که هر بینی محدودیت هایی داره و اینطوری نیست که مثل موم اسباب بازی هر فرم دلخواهی بشه بینی رو داد یا اینقدری کوچک کرد که مشکلات بعد مثل مشکل در تنفس یا آبریزش بینی پیش بیاد.

پس قبلاز انجام جراحی باید سطح توقعات و انتظارات نسبت به این جراحی کامل مشخص باشه و توقع بیجا نباید داشته باشید که از طرفی دیگه هم مشکلات ناخواسته ای ایجاد نشود.

اصلاح کجی بینی با عمل بینی

یکی از کارهایی که با استفاده از عمل زیبایی بینی میتوان انجام داد اصلاح کجی بینی هستش.کجی بینی ممکنه به علت عوامل مختلفی مثل ضربه ،زنتیکی ،تصادف یا موارد دیگه ای به وجود بیاد.برای درمان انحراف بینی با عمل بایستی مشاوره بگیرید که پزشک تشخیص بده چه راهکار مناسبی برای اصلاح بینی شما وجود دارد.در ضمن یکی دیگه از مواردی که برای عمل بینی وجود اصلاح قوز بینی می باشد که اغلب افرادی که دچار قوز زیاد بینی هستند باید تحت عمل بینی قرار بگیرند که در کنار رفع مشکل قوز سایر ایرادات بینی از جمله بزرگی پره های بینی یا انحراف هم حل و رفع بشه.

جراحی بین رایگان !

جراحی بینی رایگان که تقریبا یک رویا محسوب میشه ولی این جراحی برای بعضی از افراد در صورتی که جراحیشون درمانی محسوب بشه ممکنه حد زیادی از این هزینه توسط بیمه پرداخت بشه که از جمله این موارد شکستگی بینی ،درمان پولیپ بینی و به طور کل موارد درمان هستش.البته ایبن مورد هم توسط همه بیمه ها پوشش داده نمیشه و درصد پوشش هم متفاوت هستش.

 

فیلم جراحی بینی

اکثر افرادی که به دنبال این جراحی هستند ترجیح میدهند که نمونه فیلم جراحی بینی ببینند که هم راحتتر بتونن در مورد نمونه کار پزشک قضاوت کنن و هم ترسشون نسبت به جراحی کمتر بشه!با مراجعه به کانال یوتیوب یا پیج اینستای اقای بینی میتونید نمونه کارها و ویدئوهای مختلفی رو ببینید و با هم مقایسه کنید.

هزینه جراحی بینی

هزینه یا قیمت جراحی بستگی به المان های مختلف داره که از جمله این موارد جنس بینی هستش یا جراحی که این عمل را انجام میده.به عنوان مثال در سال 1402 دکتر هادیلو با قیمت 25 میلیون جراحی رو انجام میده.

البته مواردی از جمله محل جراحی ،محل کلینیک مشاوره و رزومه پزشک خیلی تاثیر در قیمت نهایی جراحی داره.ضمنا این موضوع هم مهم هستش که بینی اولیه باشه یا ثانویه یا اینکه پزشک متخصص گوش و حلق باشه یا جراح پلاستیک ولی در کل قاعده و قانون خاصی برای این موضوع وجود نداره!

 

اولین جراحی بینی در ایران توسط چه کسی انجام شد؟

دکتر سیروس اصانلو برای اولین بار در این این جراحی پلاستیک بینی انجام داد.این پزشک جراحی پلاستیک برای فراگیری جراحی بینی به کشورهای انگلیس و مهاجرت رفت تا بتواند این علم را یاد بگیرد.این پزشک عضو بیمارستان رازی تهران بود و تحت اموزش نوابغ جراحی پلاستیک به نام های پروفسور جیلیز و وبستر قرار گرفت.

پدر جراحی پلاستیک ایران کیست؟

شاید برای شما جالب باشه که بدونید پدر جراحی پلاستیک ایران کی بوده و از چه زمانی این جراحی مد شده.از سال 1330 دکتر اصانلو با راه اندازی بخش جراحی پلاستیک و ترمیمی بیمارستان امام خمینی شروع به فعالیت در این حوزه کرد.

همزمان با این موضوع شروع به تربیت دانشجویان دیگری در این رشته پزشکی کرد و با دعوت اساتید و پزشکان خارجی سعی کرد که این رشته مهم را در ایران راه اندازی و فعال کنه.

شاید درک این موضوع سخت باشه که اینقدری پیش بریم که به خاطر جراحی زیبایی کسی بخواد بچش ر بفروشه!!

ولی این موضوع در کشور روسیه اتفاق افتاده که مادری به قیمت چند هزار دلار برای انجام جراحی زیبایی بینی فروخته است!!البته این موضع توسط پزشکان تحت بررسی هستش و چندین مظنون برای این موضوع دستگیر شده اند و در درست بررسی هستش.

2 دیدگاه برای “جراحی بینی

 1. سعید تمیزکار گفته:

  با سلام بنده انحراف بینی وافتادگی وکمی پولیپ دارم قبلا دوبار حدود 23سال پیش اخرین جراحی پولیپ بینی را انجام دادم لطفا بفرمایید ایا در حین عمل احتیاج به پزشک متخصص بیهوشی هست راهنمایی فرمایید بسیار متشکرم در ضمن تحت بیمه رازی هستم

  • admin گفته:

   سلام وقت بخیر.بله کلیه عمل های زیبایی از جمله جراحی بینی نیاز به انجام در کلینیک یا بیمارستان داره زیر نظر متخصص بی هوشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + سه =