دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه ،جراحی کوچیک کردن سینه یا ماموپلاستی یکی از پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی است که انجام اون باعث می شه مشکلاتی مانند درد گردن، درد ستون فقرات و شانه ها کاملاً از بین بره و ظاهر خانم ها بهتر به نظر برسه. البته این که پزشک معالج تا چه حدی در این زمینه مهارت داشته باشه و بیمار بعد از عمل چه طوری از خودش مراقبت کنه هم خیلی روی نتیجه این عمل زیبایی تأثیر می ذاره. به همین دلیل هم ما در ادامه سعی می کنیم مهم ترین مسائلی که در حین انجام این پروسه باید در نظر گرفته بشه را به شما گوشزد کنیم تا اگر قصد انجام اون را داشتید با مشکلی مواجه نشید و بتونید به نتیجه دلخواهتون دست پیدا کنید.

 

چرا دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه مهمه؟

بعد از این که عمل ماموپلاستی تموم می شه و بیمار رو از اتاق عمل می یارند اگر وضعیت جسمی مساعدی داشته باشه دکتر اون رو مرخص می کنه. البته طبیعتاً یک سری نکته هایی هم در مورد مراقبت های بعد عمل به اون می گه که بیمار برای این که بتونه زود تر سلامتی خودش رو به دست بیاره باید تمام این نکته ها رو به صورت دقیق انجام بده و به طور دائم با پزشک معالجش در ارتباط باشه.

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

مراقبت های دوره نقاهت بعد ماموپلاستی در هفته اول

در هنگام انجام عمل کوچیک کردن سینه برای خارج کردن ترشحات آن یک سری لوله مخصوص در بدن بیمار قرار داده می شود که معمولاً دو سه روز در بدن بیمار می مانند و بعد کم کم اون ها را از بدن بیمار خارج می کنند. بیمار هم باید تا چند روز روی پانسمان یک سوتین مخصوص بذاره تا سینه هاش ورم نکنند و خوش فرم بشند.

خانمی که سینه هاشو عمل می کنه تا یه هفته بعد از عمل باید درد زیادی رو تحمل کنه و ممکنه که نتونه کار های خودشو انجام بده. پس بهتره از یک نفر بخواد که در این مدت در کنارش باشه و در انجام کار هاش بهش کمک کنه.

برای این که زخم های بیمار زود تر خوب بشند و عفونت نکنند باید هر روز ضد عفونی بشند. البته بعد از سه روز زخم ها کم کم خوب می شند و بیمار می تونه حمام کنه.

بعد از این که درد بیمار کم تر شد باید پیاده روی کنه تا خون در بدنش جریان پیدا کنه و ورم های بعد از جراحی از بین بره. البته بیمار می تونه برای از بین بردن سریع تر ورم های بعد از عمل از کمپرس یخ و کمپرس گرم هم استفاده کنه. اما از اون جایی که سینه ها در این مدت حس ندارند باید خیلی دقت کنه تا یه وقت آسیبی به اون ها وارد نشه.

 مراقبت های دوره نقاهت بعد ماموپلاستی در هفته دوم

هفته دوم سینه ها لطیف تر می شند و کبودی آن ها تا حد خیلی زیادی از بین می ره. بیمار هم باید برای کشیدن بخیه های خود به پزشک مراجعه کنه.

مراقبت های دوره نقاهت بعد ماموپلاستی در هفته سوم

تو هفته سوم معمولاً زخم ها خوب شدندن و فرد می تونه کار های روزمره اش را به تنهایی انجام بده. البته میزان زمان مورد نیاز برای ترمیم زخم های چنین عملی تا حد زیادی به توان بدنی فرد بستگی داره و ممکنه برخی افراد به زمان بیش تری نیاز داشته باشند و دیر تر سلامتی خود رو به دست بیارند.

 

نحوه خوابیدن در دوران نقاهت بعد عمل کوچک کردن سینه

تا سه هفته بعد از انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه بیمار به هیچ وجه نباید به شکم  و پهلو بخوابه. چون در این صورت به سینه ها فشار وارد می شه و فرم آن ها به هم می خوره.

بیمار باید تو این مدت به صورت صاف دراز بکشه و اگر هم درد زیادی داشت باید دو تا بالش زیر سرش بذاره تا دردش کم بشه و راحت تر بتونه بخوابه.

 

در دوره نقاهت بعد ماموپلاستی چه کارهایی را نباید انجام داد؟

  • خانم ها بعد از عمل کردن سینه های خود باید رژیم غذایی سالمی داشته باشند. مثلاً نباید از الکل استفاده کنند چرا که این ماده می تونه میزان خونریزی بعد از عمل رو به شدت افزایش بده و بیمار رو با مشکل مواجه کنه. از خوردن غذا های پر چرب و شور هم باید خودداری کنند و بهتره غذا هایی که حاوی امگا 3 است را در اولویت قرار بدن تا زخم ها زود تر خوب شند و تورم اون ها از بین بره.
  • بعد از این که درد های بیمار کم تر شد اون باید کم کم تخت خواب ترک کنه و شروع کنه به راه رفتن و نباید مدام استراحت کنه. چرا که ممکنه خون در بدنش لخته بشه و میزان ورم و کبودی زخم ها تشدید بشه.
  • بیمار نباید در زمان نقاهت خود فعالیت هایی انجام بده که میزان حرکت قفسه سینه و بازو افزایش پیدا کنه. مثلاً رانندگی در این دوران اصلاً کار درستی نیست و می تونه فرم و حالت سینه ها رو به هم بزنه.
  • در طول مدت دوره نقاهت بیمار نباید از دارو های ضد انعقاد استفاده کنه چرا که این قبیل دارو ها خونریزی بعد از عمل رو به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهند و سلامتی فرد را به خطر می اندازند.
  • خانم هایی که سینه هاشون رو عمل می کنند نباید در دوران نقاهت سیگار بکشند چون مصرف دخانیات باعث می شه که روند بهبود زخم ها کند بشه و بافت سینه ها آسیب ببینه.

سوتین مناسب بعد از انجام عمل کوچک کردن سینه

خانم ها باید تا 6 ماه بعد از عمل از یک سینه بند نرم مخصوص استفاده کنند. آن ها باید طی این مدت همیشه این سینه بند را بپوشند و فقط در حین حمام کردن اجاره دارند که اون رو باز کنند. اما بعد از این که زخم هاشون به طور کامل خوب شد و ورم ها و کبودی های بعد از عمل از بین رفت  از هر نوع سوتینی که بخواند می تونند استفاده کنند و هیچ محدودیتی برای آن ها وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 − 1 =