جراحی رینوپلاستی اپدیت 1402

رینوپلاستی

رینوپلاستی یا جراحی بینی یکی از رایج ترین و مهمترین جراحی ها در حوزه زیبایی محسوب می شود. رینوپلاستی برای زیباتر کردن صورت در صورت انجام می گیرد.

البته شما می توانید در هنگام رینوپلاستی عملکرد بینی خود را نیز بهبود ببخشید و نواقص بینی  خود را همراه با جراحی زیبایی بینی برطرف کنید. همان گونه که می دانید جراحی زیبایی بینی در سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری دارد.

فرق رینوپلاستی یا عمل بینی

عمل رینوپلاستی برگرفته از یک کلمه یونانی هستش که از ۲ کلمه تشکیل شده.حالا ممکنه سوال پیش بیاد چرا یونانی؟علتش این موضوعه که علم پزشکی از یونان باستان اکثرا به جا مونده و اکثر پزشکای مطرح برای یونان سابق هستند.

رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای تغییر ساختار هستش.که در واقع جراحی رینو به همون معنای عمل بینی هستش و تنها تفاوتش در معنا و ریشه لغوی این کلمات هستش.

انواع بینی برای انجام رینوپلاستی

بینی گوشتی

همان گونه که می دانید مهمترین ویژگی های بینی گوشتی پوست ضخیم ، غضروف ضعیف و پهن بودن نوک بینی است .معمولا عمل بینی گوشتی به دلیل ضخامت پوست بینی کمی زمان براست  و به همین دلیل دوران نقاهت نیز طولانی می شود.

بینی استخوانی

از ویژگی های مهم  بینی استخوانی می توان به  پوست نازک و غضروف محکم و وجود قوز روی بینی اشاره کرد. ضخامت پوست تاثیر زیادی در نتیجه جراحی دارد و به همین دلیل میزان رضایت در این مدل بینی بیشتر ازعمل بینی گوشتی است.

بینی غضروفی

این بینی هم یک حالتی بین استخوانی و غضروفی هستش و این مدل بینی هم تقریبا جز بینی های سخت برای جراحی محسوب میشه چون برای فیکس نگه داشتن بینی باید به خوبی غضروف ها فیکس بشن.

رینوپلاستی

انواع مدل و فرم های رینوپلاستی چیست ؟

انواع مدل و فرم های جراحی بینی بیشتر شامل موارد زیر می باشد :

 

رینوپلاستی طبیعی

در این مدل جراحی  تنها نواقص بینی مانند قوز بینی ، انحراف تیغه بینی وغیره برطرف می شود  و هیچ قوسی روی بینی ایجاد نمی شود. عمل بینی طبیعی برای آن دسته از افرادی که می خواهند پس از عمل حالت طبیعی بینی حفظ شود بسیار مناسب است بنابراین می توان گفت که جراحی بینی طبیعی فرم مناسبی برای آقایان محسوب می شود.

 

رینوپلاستی فانتزی (عروسکی)

درعمل بینی فانتزی علاوه بررفع نواقص بینی ، فاصله بین لب و بینی را کمی بیشترمی کنند تا بینی قوس دار و سر بالا شوداگر از نظر تکنیکی و جنس پوست بینی و غضروف بینی شرایطش رو داشته باشید ممکن هستش این روش فانتزی بهترین انتخاب برای شما باشه.

 

رینوپلاستی نیمه فانتزی

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، بینی کوچک ، سربالا و قوس دار از ویژگی های بینی فانتزی می باشد اما ممکن است برخی از افراد نخواهند همه این ویژگی ها را با هم داشته باشند ، در این شرایط عمل بینی نیمه فانتزی انجام می شود که چیزی میان بینی فانتزی و طبیعی است.

 

چه مشکلاتی با رینوپلاستی برطرف می شود؟

در رینوپلاستی ایرادهای مختلف بینی را می توان برطرف کرد که در اینجا به برخی از این موارد اشاره شده است

 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • قوزدار بودن بینی
 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی ولب
 • پهن بودن بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • غیرقرینه بودن بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی

 

چرا برخی از افراد برای رینوپلاستی مناسب نیستند؟

شما باید قبل از عمل بینی در یک جلسه مشاوره به طور کامل توسط جراح معاینه فیزیکی شوید یعنی هم پوست بینی و هم غضروف بینیتون کامل چک بشه، همچنین آزمایش خون، تست بیهوشی و.. نیز انجام دهید. درصورتی که مشکلی در جلسه مشاوره و آزمایشات نداشته باشید  برای عمل مناسب هستید، عمل شما از نظر پزشک تایید خواهد شد، در غیر این صورت ممکن است به علت مشکلات پزشکی و همینطور عدم نیاز بیمار به جراحی بینی، انجام عمل بینی برای شما انجام نشود.

به عنوان مثال برخی از افراد هستند که تصور می کنند، فرم بینی خوبی ندارند،در صورتی که جراح پلاستیک تشخیص می دهد که فرم چانه شما اصلاح شود، تاثیر بیشتری نسبت انجام عمل رینوپلاستی روی فرم صورت خواهد داشت و دیگر نیازی به انجام این عمل برای شما نمی باشد!

البته توجه کنید واقعا هر پزشکی ممکنه صداقت نداشه باشه که این حرفا رو صریح به شما بزنه.

 

انواع روشهای رینوپلاستی

به طور کلی برش های جراحی می توانند به دو صورت باز یا بسته انجام شود که به طور کل به دو تکنیک تقسیم می شود.

جراحی بینی بسته

در روش جراحی بینی بسته  تنها یک برش بر روی بخش بیرونی بینی ایجاد می شود که روی بخش میانی دو سوراخ بینی یا همان کلوملا است. در روش بسته برای کسانی کارایی داره و مناسب هستش که بینیشون ایرادات زیادی نداشته باشه و با ایجاد یک برش در زیر بینی سطح دسترسی و ایجاد تغییرات برای پزشک نسبت به روش دیگه محدودتر هستش.

 

جراحی بینی باز

اگر پزشک بخواهد دستش برای انجام جراحی باز باشه و دسترسی کامل به تمامی نقاط داشته باشه از این روش استفاده میکنه و در این روش تغییراتی که میشه ایجاد کرد بسیار زیاد هستش و البته این بستگی به توانایی و مهارت پزشک داره که تغییرات به چه اندازه ملموس باشه.

 

قبل از عمل رینوپلاستی چه سوالاتی از پزشک خود بپرسید؟

قبل از رینوپلاستی زمانی که نزد جراح بینی مراجعه می کنید باید در خصوص روش جراحی و خطرات و عوارض جراحی بینی با پزشک خود صحبت کنید.همچنین درباره نمونه کار و جراحی هایی که انجام شده می توان داخل مطب نمونه کارها رو دید.

 • در مورد کلینیک ویا بیمارستانی که در آن جراحی انجام  می شود به طور کامل سوال بپرسید آیا شرایط لازم برای مقابله با مواقع اضطراری را دارد یا خیر.
 • چه مدت تا بهبودی کامل برای جراحی بینی لازم است؟
 • از جراح بیهوشی و روش بیهوشی خود پرس وجو کنید.
 • در مورد مراقبت های بعداز جراحی وعوارض آن پرس وجو کنید.

                                                                                  

هزینه عمل رینوپلاستی

 • هزینه رینوپلاستی، به دستمزد متخصص بی هوشی، دستمزد جراح و هزینه بیمارستان و تکنسین ها برای هرفرد تعیین می شود.
 • تجربه جراح متخصص، محل زندگی و میزان پیچیدگی عمل زیبایی بینی می توانند برهزینه جراحی زیبایی تاثیر گذار باشند.
 • به عنوان نمونه اگر فرم بینی احتیاج به تغییر بسیار کمی داشته باشد زمان بسیار کمتری در مقایسه با فردی که فرم بینی اش کامل تغییر کرده، صرف می شود در نتیجه هزینه عمل زیبایی برای فرد کمتر خواهد بود.
 • همین طور هر چه برای رینوپلاستی زمان بیشتری صرف شود و پیچیده ترباشد، قیمت  جراحی برای فرد بیشتر خواهد بود.
 • همچنین این نکته را بدانید که هزینه عمل بینی در شهر و مناطق مختلف متفاوت است و قیمت رینوپلاستی در شهرهای بزرگ با مناطق کوچک با جمعیت کم یکسان نیست و خدماتی یکسان برای فرد ارائه  نمی شود.

همان گونه که دربالا اشاره شد مهارت و تجربه جراح بینی نیزدرهزینه عمل بینی تاثیر گذار خواهد بود، جراح زیبایی بینی ماهر ومتخصص نسبت به جراح کم تجربه، هزینه بیشتری را از فرد مطالبه خواهد کرد.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب براید به یک  جراح بینی متخصص و ماهر مراجعه کنید چرا که از بهترین تکنیک استفاده کرده و نتیجه دلخواهی را برای  فرد دارد.

 

رینوپلاستی بدون جراحی

یکی از مهمترین سوالاتی که پیش میاد این هستش که بدون جراحی میشه رینوپلاستی انجام داد یا نه؟خب این سوال از اساس اشتباه هستش و دلیلش هم اینه که در واقع رینوپلاستی همون جراحی بینی هستش و مثل این میمونه که شما بخواید غذایی رو اماده کنید و میل کنید بدون انجام اشپزی!

قطعا این کار نشدنی هستش ولی موردی که وجود داره بعضی ایرادات روی بینی هستش که بدون انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی میشه این ایرادات رو رفع کرد که از جمله این موارد تیپ پلاستی یا اصلاح افتادگی نوک بینی هستش که برخی پزشکان با استفاده از نخ یا گاها تزریق ژل به بینی این ایرادت رو رفع می کنند و یا برداشتن قوز بینی هستش که بعضی از پزشکان بدون بی هوشی و فقط با باز کردن قسمت مرکزی پایین بینی مثداری از قوز بینی رو با سوهان مخصوص تراش می دهند و این قوز را برمی دارند.

عوارض رینوپلاستی

عوارض رینوپلاستی یکی دیگه از مواردی هستش که قبل از انجام این جراحی در ذهن شکل میگیره. در پاسخ میشه گفت که قطعا هر جراحی ای عوارض خاص خودش رو داره و حتی یک امپول ساده ویتامین هم ممکنه عوارضی داشته باشه و دلیل نمیشه که هر چیزی عوارض داشته باشه انجامش ندیم!

یکم بیشتر بخوایم در موردش توضیح بدیم و باز کنیم که رینوپلاستی قطعا میتونه عوارضی مثل عدم قرینگی در سوراخ های بینی ،مشکل تنفسی و موارد دیگه داشته باشه که این مورد تا حد زیادی بستگی به مهارت پزشک داره و اگر بخوام خیلی ساده و خلاصه بگم این هستش که برای پیشگیری این عوارض و مشکلات باید حتما در انخاب پزشک خودتون بینهایت دقت کنید و رزومه و نمونه کارهای انجام شده را ببینید حتما که بتونید تصمیم درستی در انتخاب پزشک داشته باشید.

 

رینوپلاستی بینی گوشتی چیست؟

یکی از جنس های بینی که برای عمل وجود داره بینی با جنس و پایه گوشتی هستش.در نقایسه با سایر جنس های بینی یکی از سخت ترین و چالشی ترین جنس ها برای انجام عمل رینوپلاستی بینی گوشتی هستش که دقت و مهارت زیاد جراح رو در جراحی میطلبه.

این نوع بینی ممکن هستش که حد زیادی تغییر نکنه و همه این موارد باید قبل عمل برای بیمار مشخص بشه که با ذهنیت و دید باز بشه تصمیم گیری کرد که در اینده فرد دچار مشکل و تنش های مختلف نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 3 =