درمان پولیپ بینی

پولیپ بینی

پولیپ های بینی تورم های گوشتی هستند که در پوشش بینی و سینوس های پارانازال، فضاهای پر از هوا که به حفره بینی مرتبط هستند، ایجاد می شوند. در واقع آنها رشد غیر سرطانی هستند!

اندازه پولیپ ها متفاوت است. آنها ممکن است قهوه ای مایل به زرد یا صورتی باشند و به شکل قطره های اشک هستند. همانطور که رشد می کنند، در نهایت مانند انگور روی ساقه به نظر می رسند.

پولیپ ها ممکن است در یک یا هر دو سوراخ بینی به طور همزمان رشد کنند. آنها می توانند به تنهایی یا به صورت خوشه ای هم رشد کنند.

پولیپ ها یا خوشه های بزرگ می توانند باعث مشکلات تنفسی شوند و بر حس بویایی بیمار تأثیر بگذارند. آن ها ممکن است سینوس ها را مسدود کرده و مشکلاتی مانند عفونت های معمولی ایجاد کنند.

افراد مبتلا به آسم ، عفونت های مکرر سینوسی و آلرژی بیشتر احتمال دارد به آنها مبتلا شوند. برخی از کودکان مبتلا به فیبروز کیستیک ممکن است دچار پولیپ بینی شوند.

پولیپ بینی

حقایقی در مورد پولیپ بینی

در اینجا چند نکته کلیدی در مورد پولیپ بینی وجود دارد :

 • پولیپ بینی در مردان بسیار بیشتر از زنان است
 • اغلب پولیپ های بینی هیچ علامتی ندارند و تشخیص دقیق میزان شیوع آنها را دشوار می کند
 • گاهی اوقات، پولیپ بینی می تواند باعث آپنه خواب شود
 • پولیپ بینی در هر سنی ممکن است ایجاد شود

 

عوامل خطر

عوامل خطر در پولیپ بینی عبارتند از:

 • حساسیت به آسپرین ، افرادی که پاسخ آلرژیک به آسپرین یا سایر  داروهای (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) دارند، بیشتر در معرض ابتلا هستند.
 • سینوزیت قارچی آلرژیک : حساسیت به قارچ های موجود در هوا
 • رینیت / رینوسینوزیت : التهاب مجرای بینی و سینوس ها که معمولاً 12 هفته یا بیشتر طول می کشد. این وضعیت شامل تب یونجه است .
 • فیبروز کیستیک : یک بیماری مزمن است که بر اندام هایی مانند کبد، ریه ها، پانکراس و روده تأثیر می گذارد.
 • سندرم چرگ استراوس : بیماری که منجر به التهاب رگ های خونی می شود.

سن ایجاد پولیپ :

پولیپ بینی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما افراد جوان و میانسال بیشتر در معرض خطر هستند.ژنتیک افرادی که والدینشان این عارضه را داشته اند در خطر بیشتری برای ابتلا به پولیپ بینی قرار دارند.

 

علل ایجاد شدن پولیپ در بینی

 • علل دقیق پولیپ بینی مشخص نیست. اگرچه تعداد قابل توجهی از موارد با آسم غیر آلرژیک مرتبط است، در برخی موارد، هیچ محرک تنفسی یا آلرژیک یافت نمی شود.
 • پولیپ بینی هیچ ارتباطی با پولیپ های روده بزرگ یا رحمی که به ترتیب در دستگاه گوارش یا رحم یافت می شوند ندارند.
 • در مکانیسم دقیقمنبع مورد اعتماد تشکیل پولیپ ناشناخته است، اما اکثر محققان موافقند که آنها نتیجه تورم (التهاب) در بینی یا سینوس ها هستند – آنها یک بیماری نیستند.
 • برخی از متخصصان معتقدند که التهاب باعث تجمع مایع در فضای بینابینی (فضای بین سلول های مخاطی) بینی و سینوس ها می شود. در نهایت، جاذبه این سلول های سنگین را به سمت پایین می کشد و در نتیجه پولیپ ایجاد می شود. دانشمندان معتقدند محرک های احتمالی عفونت باکتریایی یا ویروسی، آلرژی یا پاسخ ایمنی به قارچ است.
 • پولیپ بینی بیشتر در نزدیکی منافذ سینوس ها (در مجرای بینی) ظاهر می شود. با این حال، آنها می توانند در هر نقطه از مجرای بینی یا سینوس ها ایجاد شوند.

 

تشخیص درست و سریع پولیپ

پزشک معمولاً پس از سؤال در مورد علائم و معاینه بینی بیمار قادر به تشخیص است. اغلب پولیپ ها با کمک یک ابزار روشن قابل مشاهده هستند.

پزشک همچنین ممکن است آزمایشات زیر را تجویز کند:

آندوسکوپی بینی : یک لوله باریک با یک دوربین کوچک (یا لنز بزرگ‌نمایی) در بینی بیمار قرار داده می‌شود.

سی تی اسکن : این به پزشک امکان می دهد پولیپ بینی و سایر ناهنجاری های مرتبط با التهاب مزمن را پیدا کند. پزشک همچنین قادر خواهد بود هر گونه انسداد دیگر را شناسایی کند.

تست حساسیت پوستی : اگر پزشک فکر می کند که آلرژی ممکن است در ایجاد پولیپ نقش داشته باشد، ممکن است آزمایش آلرژی انجام دهد.

فیبروز کیستیک : اگر بیمار یک کودک خردسال باشد، پزشک ممکن است آزمایش فیبروز کیستیک را تجویز کند.

 

راه های درمان پولیپ بینی

درمان های طبیعی

 • اگر علائم پولیپ بینی مرتبط با یک واکنش آلرژیک به نظر می رسد، احتمالاً به جلوگیری از آلرژنی که باعث واکنش می شود کمک می کند.
 • روغن درخت چای و درمان های دیگر پیشنهاد شده است، اما به نظر می رسد شواهد کمی برای تایید اثر بخشی آنها وجود دارد.
 • علائم احتقان ممکن است با استفاده از حمام بخار کاهش یابد.
 • ویتامین D ممکن است به کاهش علائم کمک کند، اما فقط در دوز درمانی بالا. این که چگونه کار می کند، چگونه باید تحویل داده شود و چقدر ممکن است موثر باشد، تایید نشده است.

 

درمان پولیپ بینی با عمل بینی

یکی از روش های رایج در درمان پولیپ استفاده از عمل بینی است.با استفاده از این جراحی بخش عمده ای از مشکلات مربوط به پولیپ حل می شود و می توان ایرادات دیگه ای مثل کجی بینی یا حتی ایرادات عمده ی دیگه ای از بینی هم حل کرد.در واقع اگر در کنار درمان  می خواهید که جراحی زیبایی بینی داشته باشید با انجام عمل بینی این کار شدنی است.

 

عوارض پولیپ بینی

گاهی اوقات، یک پولیپ بزرگ یا دسته ای از پولیپ ها می تواند جریان هوا و تخلیه مایعات از سینوس ها یا حفره بینی را مسدود کند. این می تواند منجر به عوارض احتمالی زیر شود:

 • عفونت سینوسی مزمن یا مکرر.
 • آپنه انسدادی خواب.
 • ساختار صورت ممکن است تغییر کند و منجر به دوبینی شود. گاهی اوقات، چشم ها ممکن است بازتر از حد معمول قرار گیرند.

جلوگیری از عوارض پولیپ

رطوبت : اگر هوای خانه شما خشک است، از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

بهداشت :شستن منظم و کامل دست‌ها خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی را کاهش می‌دهد و در نتیجه موارد کمتری از التهاب سینوس‌ها و مجرای بینی ایجاد می‌شود.

محرک ها : اجتناب از محرک ها، مانند برخی از آلرژی زاها، مواد شیمیایی و آلاینده های موجود در هوا (که باعث التهاب می شوند) ممکن است به برخی از افراد در کاهش خطر ابتلا به پولیپ کمک کند.

مدیریت آسم و آلرژی : بیمارانی که توصیه‌های پزشک خود را در مورد آسم و/یا درمان آلرژی دنبال می‌کنند، کمتر احتمال دارد به پولیپ بینی مبتلا شوند.

شستشوی بینی : شستشوی مجاری بینی با شستشوی بینی یا اسپری سالین به بهبود جریان مخاط و حذف محرک ها و آلرژن ها کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − نه =