جراحی ماموپلاستی سینه

ماموپلاستی
ماموپلاستی ،با شنیدن عبارت جراحی سینه، معمولاً بزرگ کردن سایز سینه ها تو ذهن تداعی می شه. اما خانم هایی هم هستن که سینه هاشون به صورت غیرطبیعی بزرگه و به دنبال این هستن که سایز سینه هاشو رو کاهش بدن. علت بزرگی سینه در خانم ها به ژنتیک برمی گرده. حالا علت هر چی که باشه برای خانم ها ناخوشاینده و حتی می تونه اعتماد به نفس اونا رو تحت تأثیر قرار بده. خوشبختانه امروزه جراحی کوچک کردن سینه یا همان ماموپلاستی به کمک این افراد اومده و می تونه اونا رو از دردسرهای داشتن سینه بزرگ راحت کنه. در ادامه راجع به ماموپلاستی، مزایای این عمل و روش های انجام اون بیشتر صحبت می کنیم.

ماموپلاستی چیست؟

در بعضی از خانم ها به دلایلی مثل شیردادن به بچه، همزمان با دوره یائسگی و همچنین به به صورت ژنتیکی سینه ها ب هصورت غیرعادی بزرگ می شن و دردسرهایی رو هم به لحاظ زیبایی و هم از لحاظ پزشکی ایجاد می کنه. زمانی که مادری به بچه شیر می دهد، کم کم پل فوقانی پستان های اون و همچنین پوست سینه ها، شل می شن که باعث افتادگی سینه ها می شه. بهترین راه حل برای رفع این مشکل، ماموپلاستی یا همان عمل کوچک کردن سینه است.
طی این عمل جراحی، پوست سینه را برش  می دهن تا بتونن چربی ها و بافت های اضافی سینه رو بیرون دربیارن. وقتی این قسمت ها برداشته میشه، پوست اضافی ای ایجاد می شه که اونم باید برداشته بشه. نتیجه این میشه که نوک سینه و هاله ای که اون رو احاطه کرده به سمت بالا منتقل می شه. کار دیگه ای که جراح می تونه حین ماموپلاستی انجام بده اینه که قطر هاله سینه رو کوچیک تر کنه. چون هاله سینه ممکنه به دلیل کش اومدن سینه، خیلی بزرگ شده باشه.
مهم ترین نکته ای که در ماموپلاستی مورد توجه قرار می گیره اینه که بافت زیری نوک سینه و هاله اطراف اون به هیچ وجه نباید دستکاری بشه؛ درغیراینصورت ممکنه منجر به از بین رفتن عصب رسانی و حس رسانی سینه بشه.
ماموپلاستی

آیا هدف از ماموپلاستی فقط زیبایی سینه هاست؟

برخلاف تصور خیلی ها، ماموپلاستی صرفاً با هدف زیبایی و متناسب کردن سایز سینه ها انجام نمی شه، بلکه ممکنه در اثر عواملی مثل اختلالات مادرزادی، رشد سینه ها غیرطبیعی باشه و در نتیجه اندازه و حجم سینه ها باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد بشه. در چنین مواردی علاوه بر مختل کردن زیبایی، به شونه ها و گردن فشار وارد میاره و باعث درد در این قسمت ها میشه. در این صورت ماموپلاستی به این افراد کمک می کنه دردهاشون رفع بشه. در مواردی هم ممکنه سینه ها نامتقارن باشه که در این صورت هم میشه با ماموپلاستی، مشکل عدم تقارن سینه ها رو برطرف کرد. در چنین مواردی، عمل کوچیک کردن سینه ها، علاوه بر جنبه سلامتی، جنبه درمانی هم داره.

مزایای ماموپلاستی

از مزایای ماموپلاستی می شه موارد زیر رو نام برد:
  •  کاهش درد با ماموپلاستی

با بزرگ شدن بیش از حد سینه ها، رشته های عصبی کش میان و باعث می شن قسمت هایی از بدن مثل گردن و شونه ها درد بگیرن و با گذشت زمان باعث ایجاد مشکلاتی مثل آرتروز یا دیسک گردن بشن. جراحی سینه می تونه باعث پیشگیری از این مشکلات بشه.
  • کاهش دادن وزن سینه

طی این عمل پوست اضافی، چربی ها و بافت های اون رو خارج می کنن که در نهایت منجر به کمتر شدن وزن سینه می شه.
  • ایستادن صحیح

فردی که سینه های بزرگی داره، در اثر فشار سینه ها ممکنه بد بایسته. این نحوه ایستادن می تونه منجر به بروز مشکلاتی در ستون فقرات بشه. ماموپلاستی می تونه فشار رو از این قسمت ها برداشته و به درست ایستادن فرد کمک کنه.
  • بهبود کیفیت زندگی

کم شدن سایز سینه ها، در کنار اینکه می تونه فعالیت های ورزشی و روزانه فرد را تحت تأثیر قرار بده، باعث افزایش اعتماد به نفس شده و در نهایت کیفیت زندگی رو ارتقاء میده.
  • حفظ بهداشت

وقتی که اندازه سینه بیش از حد بزرگه، حجم و وزن زیادی داره و در نتیجه به سمت پایین متمایل شده و باعث می شه که زیر سینه در اثر عرق کردن مرطوب بشه. این رطوبت می تونه به رشد قارچ ها در این قسمت کمک کنه. افرادی هم که سابقه ابتلا به عفونت های قارچی دارند و یا کورتون تزریق می کنند، بیشتر در معرض این عفونت ها هستند.
  • وضوح تصاویر رادیولوژی و ماموگرافی

ممکنه سینه های بزرگ باعث بشن که نتایج تصاویر رادیولوژی و ماموگرافی، وضوح کافی رو نداشته باشه و در  نتیجه برخی جزئیات مثل کیست های خطرناک و یا برخی عارضه های پستانی به خوبی قابل تشخیص نباشن. حتی ممکنه پزشک در زمان معاینه فیزیک سینه های بیمار، نتونه برخی از موارد مشکوک رو تشخیص بده. در حالیکه سینه های با سایز نرمال چنین مشکلاتی رو ایجاد نمی کنن.
  • زیبایی اندام

سینه های نقش بسیار مهمی در زیبایی اندام خانم ها به عهده دارن؛ البته در صورتی که سایز و فرم مناسبی داشته و با استایل فرد متناسب باشه. بزرگ یا کوچیک بودن بیش از حد اندازه سینه میتونه این تناسب رو به هم بزنه. با انجام ماموپلاستی و یا پروتز سینه، میشه این تناسب رو در اندام برقرار کرد.

سن مناسب برای انجام ماموپلاستی

این جراحی در هر سنی قابل انجامه؛ اما معمولاً این عمل به بعد دوران بلوغ موکول می شه. چرا که سینه ها در این دوران هنوز رشد دارن و ممکنه تا مرحله جوانی تغییراتی در شکل، سایز و ظاهر پستان ها رخ بده. اما استثناهایی هم وجود داره که انجام ماموپلاستی قبل از بلوغ رو ضروری می کنه. در چنین مواقعی می شه قبل از بلوغ برای ماموپلاستی اقدام کرد.

انواع روش های ماموپلاستی

برای کوچیک کردن سایز سینه ها می شه از سه روش استفاده کرد. نتیجه تمام این روش ها یکسانه و تنها تفاوت اونا در نوع و محل برشی هست که روی سینه انجام میشه. این برش می تونه در قسمت هاله سینه، لبه پایینی هاله پستان و یا خط زیر سینه انجام باشه:
  • وایزپترن

تو روش وایزپترن در زیر خط سینه برش ایجاد می کنن.
  • لژور

انجام این روش به کمک سوپریور پدیکل انجام میشه؛ به این صورت که در حین عمل، خون رسانی به کمک پدیکل ممکن می شه. تو این روش دو تا برش رو سینه انجام میشه، یکی دور هالیه سینه و اون یکی به صورت عمودی.
  • دنات (پری آلئورال)

برش در روش دنات دور هالیه سینه ایجاد می شه و نیاز به برش دیگه ای نیست.
و اما مورد آخر اینکه کدوم برش رو سینه انجام بشه، با تشخیص و تصمیم پزشکه.

دوران نقاهت بعد عمل کوچک کردن سینه

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه بسیار مهم هستش.علت این هستش که نباید تحت هیچ شرایطی دست های خود را بالا ببرید و به سینه های خود و بافت سینه و پوستش فشار وارد بشه که بخیه ها باز بشه.
اگر به درستی رعایت نشه باعث فشار به پوست سینه و همچنین باز شدن بخیه و ممکن هستش پوست نکروز بشه یا باعث سیاه شدن پوست بشه که در این حالت بافت پوست میمیره و مشکلات زیادی برای بیمار پیش میاد.
مورد دیگه این هستش که ورزش کردن تا خوب شدن کامل پوست تحت هیچ شرایطی توصیه نمیشه و حداقل باید 3 ماه از عمل کوچک کردن سینه بگذره و جای بخیه به طور کامل بسته شده باشه.

میزان کوچک کردن سینه در ماموپلاستی

سوالی که برای اکثر زیباجوها پیش میاد اینه که هر مقداری که مریض بخواد بافت سینه رو پزشک کوچک میکنه یا نه؟جواب این سوال منفیه چون بافت سینه برای کوچک کردن محدودیت وجود داره و نمیشه بیش از حد از بافت سینه برداشت.
اگر مقدار برداشت از بافت سینه بیش از حد باشه ممکنه در حس بافت سینه و نیپل دچار مشکل بشه پس حتما باید به پزشک اعتماد کنید و دچار مشکلات بعد از جراحی نشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 3 =