ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی ،خیلی ها هستن که از وضعیت دندان های خودشون راضی نیستن و تمایل دارن که ارتودنسی انجام بدن. اما در عین حال دوست ندارن که کسی بفهمه ارتودنسی کردن و نمی خوان با دندان های اردتودنسی شده بیرون برن و دیگران لبخند فلزی اونا رو ببینن. گروهی هم هستن که نگرانن در هنگام سخنرانی در سمینارها و … نتونن از پس ادای درست کلمات بربیان. اینها دلایلی هستن که باعث می شن فرد از انجام ارتودنسی سرباز بزنه یا مدام اونو عقب بندازه. اما گاهی عدم انجام ارتودنسی ممکنه برای اونا گرون تموم بشه. خوشبختانه این مشکل بدون راه حل نیست و می تونن با استفاده از ارتودنسی نامرئی ، برای اصلاح دندان های خودشون اقدام کنن. در ادامه بیشتر در مورد ارتودنسی نامرئی و انواع اون صحبت می کنیم.

 

ارتودنسی نامرئی چیست؟

نوعی از ارتودنسی هست که به اون ارتودنسی مخفی هم گفته می شه و به منظور اصلاح موقعیت دندان ها و فک توسط متخصص ارتودنسی انجام میشه. تفاوت اون با ارتودنسی های معمولی در اینه که در این روش دستگاه های ارتودنسی در پشت دندان ها کار گذاشته می شه و دیگران متوجه برکت های داخل دهان  نمیشه و دیگه فرد نگرانی ای از بابت دیده شدن آنها نخواهد داشت.

 

معایب ارتودنسی نامرئی

از اونجایی که تو این روش دستگاه ارتودنسی پشت دندان ها قرار می گیره، دسترسی دندانپزشک برای تنظیم اونها سخت تره.
زبان به صورت مداوم به براکت های این نوع ارتودنسی برخورد می کنه. جالبه بدونید که به همین دلیل به اون ارتودنسی زبانی هم میگن.
در طول دوره درمان ارتودنسی، بیمار باید بهداشت دهان و دندان رو به خوبی رعایت کنه و بعد هر وعده غذایی مسواک بزنه و از نخ دندان استاده کنه؛ اما چون دستگاه ارتودنسی نامرئی پشت دندان هاست، مسواک زدن اونها سخت تره.
ارتودنسی نامرئی روشیه که معمولاً ارتودنتیست ها اونو پیشنهاد نمیدن؛ به همین خاطر اگه اصرار به انجام این نوع اردتونسی دارین، حتماً مشاوره های لازم را با ارتودنسیت داشته باشین.
صحبت کردن با ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی عادی، برای بیمار سخت تره.

 

انواع ارتودنسی نامرئی

روشی که تا اینجا در مورد اون صحبت کردیم، ارتودنسی نامرئی یا پشت زبانی یا لینگوال هست، اما به اشتباه به چند نوع ارتودنسی دندان دیگه هم ارتودنسی نامرئی می گن که در ادامه به بررسی هر کدوم از اونها می پردازیم:

ارتودنسی نامرئی به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می شود که تفاوت های زیادی با هم دارند:

  • ارتودنسی نامرئی ثابت

یک نوعی اردتودنسی گفته میشه که در آنها بریس ها به رنگ دندان هستن و نوع دیگه اون ارتودنسی نامرئی لینگوال هست. هر دوی این نوع ارتودنسی در دهان ثابت هستند.

  • ارتودنسی نامرئی متحرک (اینویزیلاین)

نوعی ارتودنسی است که به صورت یک قالب است و به راحتی می توان آن را از دهان خارج کرد و ثابت نیست.

حال در ادامه به بررسی هر دو نوع ثابت و متحرک و تفاوت های اونا می پردایم:

  • ارتودنسی با براکت های همرنگ دندان

ارتودنسی معمولاً دارای براکت های فلزی است. اما امروزه نوع دیگری از بلاکت ها آمده اند که به اونا براکت های همرنگ دندان یا براکت های سرامیکی گفته می شه. تو این روش ارتودنسی، براکت ها شفاف هستن ولی همچنان سیم های اونها مشخصه؛ ولی در کل دید کمتری نسبت به ارتودنس های ثابت فلزی دارند. تمام خصوصیات ارتودنسی ثابت فلزی در این نوع ارتودنسی نیز وجود داره.

  • ارتودنسی نامرئی با پلاک شفاف

این نوع ارتودنسی به صورت قالب روی دندون ها گذاشته می شه و در اون از هیچ سیمی استفاده نمیشه. این نوع ارتودنسی در دو  نوع الاینر و اینویزیلاین وجود داره. از نوع الاینر برای حل مشکلات خیلی جزئی دندان ها استفاده می شه، اما نوع اینویزیلاین، پس از تمام شدن دوره ارتودنسی ثابت به منظور تثبیت موقعیت دندان ها استفاده میشه.

هر دو نوع الاینر و اینویزیلاین از نوع متحرک هستند و بیمار می تونه برای غذا خوردن، تمیز کردن و مواردی از این قبیل، اون رو از دهان خارج کنه.

برای ساخت این نوع ارتودنسی، ابتدا از دندانهای قالب گیری کلی می کنن و الاینر از روی این قالب ساخته میشه. این قالب ها معمولا هر دو هفته یک بار عوض می شن.

ارتودنسی مناسب چه افرادیه؟

این ارتودنسی کاملاً شبیه ارتودنسی ثابته و تنها تفاوتش در اینه که پشت دندان ها قرار میگیره؛ بنابراین مناسب افرادیه که دوسن ندارن ارتودنسی روی دندان هاشون دیده بشه.

هزینه ارتودنسی نامرئی

از اونجایی ارتودنسی نامرئی پشت دندان، زحمت بیشتری داره و سخت تره؛ بنابراین نسبت به ارتودنسی ثابت روی دندان، دستمزد بیشتری برای ارتودنتیست داره.

آیا امکان بازگشت مشکلات پس از ارتودنسی نامرئی وجود دارد؟

پس از انجام ارتودنسی ثابت و نامرئی از ارتودنسی های متحرک شفاف، به منظور تثبیت موقعیت دندان ها استفاده می شه؛ بنابراین اگر در طول دوره تعیین شده توسط متخصص ارتودنسی، بیمار به صورت مداوم از آنها استفاده کنه، مشکلات قبل ارتودنسی بازگشت نخواهند داشت.

آیا ارتودنسی نامرئی منجر به پوسیدگی دندان ها می شه؟

در طول دوره درمان با ارتودنسی، اگر بیمار بهداشت دهان و دندان خودش را به خوبی رعایت کنه، نگرانی ای از بابت پوسیدگی دندان ها وجود نخواهد داشت.

ارتودنسی نامرئی باعث تغییر چهره می شه؟

در طول دوره درمان، وجود دستگاه ارتودنسی، هیچ گونه تاثیر منفی بر ظاهر بیمار نخواهد داشت؛ بلکه به مرور وضعیت دندان ها و فک را تغییر داده و به بهبود چهره بیمار کمک می کنه.

 

درمان با ارتودنسی نامرئی دردناکه؟

این نوع روش ارتودنسی هم مثل روش های دیگه ممکنه چند روز اول درد داشته باشه که کاملاً طبیعیه. برای کاهش درد می تونید از قرص های مسکن استفاده کنین. ممکنه هر بار که ارتودنتیست دستگاه ارتودنسی را تکان میده، کمی احساس فشار روی دندان هاتون داشته باشین که به مرور از بین میره.

در کل ارتودنسی از هر نوعی که باشه، به منظور اصلاح موقعیت دندان ها و فک انجام صورت می گیره که باعث می شود علاوه بر زیبایی، جلوی پیشروی پوسیدگی دندان گرفته بشه. چون ممکنه در برخی موارد، به خاطر کج شدن دندان ها، مسواک به خوبی به اون قسمت نرسه و منجر به پوسیدگی بشه.

در کل هر نوع ارتودنسی که میخواین استفاده کنین باید در نهایت مورد تأیید ارتودنتیست باشه؛ چرا که اون اول شرایط دندان ها و فک شما رو ارزیابی می کنه و بر این اساس بهترین روش رو برای شما انتخاب میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 18 =