فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی منزل

فیزیوتراپی در منزل خدماتی است که به طور فزی اینده ای مورد تقاضای بیمارانی است که به دلایل مختلف نمی توانند به مراکز درمانی مراجعه کنند.در اینجا توضیح می دهیم که فیزیوتراپی چیست و در چه مواردی توانبخشی خانگی بهترین گزینه است.

فیزیوتراپی یک تخصص پزشکی است که به پیشگیری و درمان درد و صدمات از طریق تمرینات درمانی و استفاده از عوامل فیزیکی مانند گرما، سرما، ماساژ و غیره اختصاص دارد.به عبارت دیگر، فیزیوتراپی به دنبال حفظ یا بازیابی تحرک و عملکرد بدن از طریق تکنیک های مختلف توانبخشی است.

همانطور که می بینید، تعریف کاملاً گسترده است و به همین دلیل است که در فیزیوتراپی تخصص های فرعی زیادی وجود دارد.

 

یک فیزیوتراپ ممکن است در موارد زیر متخصص باشد:

 •  ورزش.
 •  عصب شناسی.
 •  روماتولوژی.
 •  عمل جراحی ارتوپدی.
 •  بعد از عمل.
 • سالمندان.
 •  اطفال.
 •  حامله
 •  سیستم گردش خون/تنفسی.

فیزیوتراپی منزل

تکنیک های مورد استفاده توسط فیزیوتراپیست

همانطور که فیزیوتراپی دارای چندین تخصص فرعی است، ده ها ابزار درمانی نیز در اختیار دارد.یک فیزیوتراپیست دارای یک زرادخانه واقعی از تکنیک ها در مورد درمان بیماران خود است.

در اینجا به بررسی برخی می پردازیم. البته، استفاده از کدام یک در یک مورد خاص به بیمار، آسیب، سن آن و هدف درمان بستگی دارد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی گروهی از تکنیک های ماساژ درمانی است که برای درمان بیماری ها و آسیب های خاص استفاده می شود.

در این حالت، فیزیوتراپ از دست ها برای اعمال فشار به بافت ها (پوست، ماهیچه ها و بافت همبند) بیمار استفاده می کند. این باعث افزایش گردش خون، آرامش، تحرک در مفاصل، از جمله مزایای دیگر می شود.

استفاده از عوامل فیزیکی

یک فیزیوتراپ علاوه بر دستان خود می تواند از تعدادی عوامل فیزیکی نیز استفاده کند.

یعنی بر حسب مورد می توانید از گرما (ترموتراپی) استفاده کنید. سرماخوردگی (کرایوتراپی)؛ میدان های مغناطیسی (مغناطیس درمانی)؛ جریان های الکتریکی (الکتروتراپی)؛ و غیره استفاده نماید که بر حسب شرایط بیمار استفاده از این تکنیک متفاوت است.

 

فیزیوتراپی تنفسی

فیزیوتراپی همچنین دارای تکنیک های خاصی برای درمان بیماری های تنفسی مانند ذات الریه است که افراد مسن را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد.

ما به درمان‌های تنفسی اشاره می‌کنیم که عملکرد آنها حفظ و/یا بازگرداندن عملکرد مناسب سیستم تنفسی است.

برای انجام این کار فیزیوتراپیست حرفه ای از روش های مختلفی مانند آسپیراسیون، پرکاشن، ارتعاش و درناژ وضعیتی استفاده می کند.

اگر می‌خواهید درباره درمان تنفسی بیشتر بدانید، توصیه می‌کنیم مقاله ما را در این زمینه با کلیک کردن اینجا بخوانید .

 

هزینه و تکنیک های فیزیوتراپی

تا اینجا به درمان هایی اشاره کردیم که بیشتر با آنها آشنا هستیم.

با این حال، می‌توانیم یک کتاب کامل در این زمینه بنویسیم و درمان‌های دیگری مانند نوار، حرکت درمانی و روش‌های توانبخشی عصبی را در آن بگنجانیم که با توجه به تخصصی شدن مطالب از ذکر این موارد میگذریم.

همچنین اگر میخوید که از هزینه فیزیوتراپی در منزل و تعرفه سال 1401 مطلع بشید میتونید روی لینک کلیک کنید.

مزایا (و معایب) فیزیوتراپی در خانه

کسانی که نیاز به توانبخشی فیزیکی دارند اغلب مشکلات حرکتی دارند. بنابراین، منطقی است که فیزیوتراپی در خانه یک خدمات بسیار انتخاب شده باشد.

بنابراین، اولین مزیت توانبخشی در خانه بارزترین است: راحتی عدم مراجعه به مرکز بهداشت ضروری است.در بسیاری از موارد، حتی می تواند به معنای تفاوت بین دریافت یا عدم درمان باشد.ثانیاً، درمان در خانه مؤثرتر است، زیرا بیمار درمان شخصی تر و در محیطی آشنا برای او دریافت می کند.

یکی دیگر از مزایای فیزیوتراپی در منزل این است که با کار در منزل بیمار می توان رویکردی کاربردی تر و تنظیم شده به فعالیت های روزمره زندگی ایجاد کرد.

یعنی بیمار را در همان مکانی که در واقع بیشتر وقت خود را می گذراند، درمان و آموزش دهید.البته، فیزیوتراپی در خانه می تواند معایبی نیز داشته باشد.

 

 • اول، ممکن است کمبود فضا در خانه برای درمان وجود داشته باشد. بسته به مورد، فیزیوتراپی ممکن است به سطح خاصی نیاز داشته باشد که روی آن حرکت کند.
 • همچنین تکنیک هایی وجود دارد که نمی توان آنها را در خانه به کار برد، به خصوص آنهایی که نیاز به حمل تجهیزات بزرگ و سنگین دارند.
 • در هر صورت، این وظیفه فیزیوتراپیست است که هر مورد خاص را تجزیه و تحلیل کند و تصمیم بگیرد که آیا توانبخشی در خانه یک گزینه است یا خیر.
 • همچنین نباید امکان درمان ترکیبی را رد کرد که در آن بخشی از درمان در مرکز بهداشت و بقیه در خانه انجام می شود.

 

چگونه متوجه می شوید که به فیزیوتراپی در منزل نیاز دارید؟

 • همانطور که می دانید، چه در ایران و چه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان، امید به زندگی در حال افزایش است.
 • این بدان معناست که افراد مسن‌تر نسبت به گذشته و در نتیجه افراد وابسته‌تر، چه به این دلیل که محدودیت‌های حرکتی، آلزایمر یا سایر ناتوانی‌های مرتبط با سن دارند، بیشتر است.
 • برای این بیماران، فیزیوتراپی خانگی به ویژه ضروری است، زیرا این امر باعث صرفه جویی در تلاش آنها  و همچنین خانواده آنها ،برای سفر به یک مرکز بهداشتی می شود.
 • فیزیوتراپی در منزل برای پسران و دخترانی که در نهایت به والدین یا قیم خود نیز وابسته هستند توصیه می شود.
 • و در نهایت، بزرگسالان با برنامه های شلوغ که به سادگی وقت ندارند نیز می توانند از مزایای درمان خانگی بهره مند شوند.

 

بیایید با آن روبرو شویم: اگر در یک شهر بزرگ زندگی می کنید، احتمالاً رسیدن به مرکز بهداشت و بازگشت از آن نسبت به کل جلسه توانبخشی بیشتر طول می کشد.

 

فیزیوتراپی در منزل تهران

همانطور که می بینید، یک فیزیوتراپ در خانه علاوه بر انجام آن در آسایش خانه، درمان شخصی تری را ارائه می دهد.البته، بیمارانی هستند که به تجهیزات قابل حمل کمتری نیاز خواهند داشت و بنابراین نمی توانند تمام توانبخشی خود را در خانه انجام دهند.با این حال، این بدان معنا نیست که شما می توانید حداقل بخشی از درمان خود را در خانه انجام دهید و بسیاری از بیماران دیگر می توانند آن را 100٪ انجام دهند.

اگر در تهران و اطراف آن زندگی می کنید، ما یک تیم فیزیوتراپیست در خانه داریم.

بخش ما در درمان تنفسی، فیزیوتراپی و درمان پس از عمل تخصص دارد. ما همه چیز لازم برای ارائه مراقبت های مشابه بیمارستان را داریم، اما در خانه با تجهیزاتی بسیار کامل.علاوه بر این، ما با تمام بیمه های داخلی کار می کنیم.

اگر می خواهید در مورد فیزیوتراپی در منزل تهران یا یکی از عزیزان خود با ما مشورت کنید، جهت مشاوره با ما تماس بگیرید.

ورزش درمانی و فیزیوتراپی برای ورزشکاران

فرهنگ فیزیکی درمانی سیستمی است که از طیف گسترده ای از وسایل تربیت بدنی برای پیشگیری، درمان و توانبخشی فرد استفاده می کند. تمرینات فیزیوتراپی می تواند به تقویت سیستم اسکلتی عضلانی کمک کند: ماهیچه ها، استخوان ها، مفاصل و رباط ها، در پیشگیری از آسیب ها و بیماری ها، ارائه موثرترین روند درمانی و کمک به بازیابی عملکردهای بدن باشد.

امروزه، فیزیوتراپی انتخاب نسبتاً گسترده ای از روش ها با هدف از بین بردن علت بیماری است. هر چه مدت زمان طولانی تری فرد درگیر ورزش درمانی باشد، ورزش تاثیر مثبت بیشتری دارد. و اگر چند سال پیش ورزش درمانی توسط پزشکان به عنوان یک روش درمانی اضافی در نظر گرفته می شد، اکنون به یک درمان مستقل تبدیل شده است.

فیزیوتراپی و ورزش درمانی چرا و چگونه انجام می شود؟

ورزش درمانی با سایر انواع تربیت بدنی در هدف و اندازه متفاوت است. و فیزیوتراپی و تربیت بدنی و ورزش از همین ابزار برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند . از همین نوع ورزش می توان برای پیشگیری، درمان و توانبخشی بیماری های مختلف استفاده کرد.

افرادی که به طور جدی درگیر هر نوع ورزشی هستند نیز مستعد آسیب و بیماری هستند. ممکن است به ورزشکاران کلاس های فیزیوتراپی اختصاص داده شود. ورزش درمانی به ویژه برای افرادی که در ورزش های یک طرفه مانند بدمینتون، بوکس، تیراندازی، تنیس روی میز، تنیس، شمشیربازی و غیره شرکت دارند توصیه می شود.

هنگام تمرین ورزش های متقارن مثل ژیمناستیک، اسکیت سرعت، دو و میدانی دو و میدانی، شنا و غیره. نیمه راست و چپ بدن ورزشکار به طور همزمان یا متناوب حرکات و اعمال مشابهی را انجام می دهند. در عین حال، ستون فقرات انسان یک موقعیت کاملاً متوسط را اشغال می کند، بدن ورزشکار در سطح پیشانی تعادل پایداری دارد. ماهیچه های تنه، شکم و اندام ها بار فیزیکی یکنواخت را دریافت می کنند.

 

فیزیوتراپی ورزشکاران

دلیل اهمیت فیزیوتراپی برای ورزشکاران

علاوه بر این، به دلیل ویژگی های تکنیک یک ورزش خاص، ستون فقرات اغلب حرکات مورب یکنواخت را در همان جهت انجام می دهد یا در امتداد محور عمودی می پیچد. در این راستا، نیمی از بدن به میزان بسیار بیشتری نسبت به دیگری بار را تجربه می کند. یکنواختی رشد عضلات و شکل گیری صحیح وضعیت بدن مختل می شود که بعداً می تواند منجر به اسکولیوز و عدم تقارن قسمت های راست و چپ بدن شود.

به عنوان مثال، اگر همه گروه های عضلانی هنگام شنا کار کنند، پس هنگام انجام بدمینتون، بوکس، تیراندازی، تنیس روی میز، تنیس، شمشیربازی، بار اصلی روی پاها و کمربند شانه می افتد. همچنین به دلیل حرکات طولانی و مشابه دست ها، عضلات و مفاصل ساعد و مچ دست افزایش بار را تجربه می کنند که مقابله با آن آسان نیست.

بنابراین، در نوجوانی، ورزشکارانی که در ورزش های نامتقارن شرکت می کنند، باید اقدامات پیشگیرانه ای را برای آسیب ها و بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی انجام دهند، زیرا در این دوره از زمان است که رشد جسمانی تسریع می یابد. و اگر کودکی درگیر یک ورزش نامتقارن باشد، تمرینات فیزیوتراپی برای او اضافی نخواهد بود، که به توسعه قسمت کمتر متحرک بدن کمک می کند.

زمانی که تمرینات توسط یک متخصص واجد شرایط تجویز می شوند و زمانی که به درستی انجام می شوند، هیچ عارضه ای از تمرینات ایجاد نمی شود.

بنابراین، اگر برای شما ورزش درمانی تجویز شده است، حتی اگر ورزش می کنید یا بعد از هر آسیبی، از آن غافل نشوید. لازم است به طور منظم در تربیت بدنی تفریحی شرکت کنید، تنها در این صورت می توان به اثر مورد انتظار دست یافت.

 

فیزیوتراپی سکته مغزی

اغلب بیمارانی که دچار سکته مغزی می شوند دچار مشکلات حرکتی می شوند و نمی تونند به مراکز درمانی جهت انجام فیزیوتراپی و طی کردن مراحل درمانی خود مراجعه کنند که راه کار پیشنهادی به این افراد فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل می باشد.

فقط باید دقت کنید که این کار باید توسط فیزیوتراپیست ماهر با دستگاه های پیشرفته انجام شود.

 

چند سوال مهم برای افرادی که نیاز به خدمات فیزیوتراپی دارند پیش میاد که در ادامه به این سوالات پاسخ میدیم :

فیزیوتراپی در منزل با بیمه

سوال مهمی که برای اکثر افرادی که نیاز به فیزیوتراپی در منزل دارند این هستش که ایا تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و می توانند هزینه خودشون رو از بیمه دریافت کنند یا نه؟

خب پاسخ به این سوال اینه که بعضی بیمه ها این خدمات رو تحت پوشش بیمه ای خودشون قرار می دهند و با ارائه نسخه درمانی خودشون به شرکت های بیمه می تونند هزینه های فیزیوتراپی خودشون رو دریافت کنند.

البته این درصد متفاوت هستش و شرکت های بیمه با توجه به قوانینی که دارند درصد معینی از این هزینه ها رو متقبل میشن و به بیماران می دهند.

فیزیوتراپی در منزل توسط خانم

بعضی خانم ها ممکن هستش که جراحی هایی مثل تعویض مفصل لگن ،زانو یا ران انجام داده باشند و با توجه به بعضی معذوریت ها دوست دارند فیزیوتراپی در منزل توسط خانم انجام بشه.در کلینیک بیوتین ما این امکان رو فراهم کردیم که بیمارن بتونن تقاضای فیزیوتراپ خانم بکنند و شخص خانم در منزل حضور پیدا کنه و کارهای فیزیوتراپی رو برای بیماران انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =