چه مدت بعد از عمل بینی ورزش میشه انجام داد؟

ورزش بعد از عمل بینی

ورزش بعد از عمل بینی ،جراحی بینی یه عمل زیباییه پر طرفداره که نواقص بینی رو از بین ببره و باعث زیباتر شدن چهره فرد می شه. البته بد نیست بدونید که نتیجه یه همچین عملی به عوامل زیادی بستگی داره که یکی از مهم ترین اون ها مراقبت هایی که باید در دوران نقاهت انجام بشه. چون این موضوع یکی از مهم ترین دغدغه های کساییه که بینی شون رو عمل می کنند ما قصد داریم در ادامه به طور اختصاصی در مورد ورزش های مجاز دوران نقاهت صحبت کنیم. پیشنهاد می کنیم که اگه شما هم قصد عمل کردن بینی تون رو دارید تا پایان با ما همراه باشید تا کار هایی که در دوران نقاهت باید انجام بدید رو یاد بگیرید و با انجام دادن اون ها بتونید به نتیجه دلخواه تون برسید.

آیا ورزش کردن بعد از عمل جراحی بینی کار درستیه؟

بر خلاف تصور غلطی که در جامعه وجود داره ورزش کردن بعد از جراحی بینی نه تنها برای بیمار ضرری نداره بلکه خیلی هم مفیده و می تونه روند بهبودیش رو تسریع کنه. البته تا 48 ساعت بعد از انجام عمل بیمار انقدر داره که حتی ممکنه برای انجام کار های شخصیش هم به کمک نیاز داشته باشه و نتونه از تخت خواب تکون بخوره پس اگرم بخواد نمی تونه تو این مدت ورزش خاصی انجام بده. اما بعد از این که کم کم سلامتیش رو به دست می یاره اگه بخواد می تونه ورزش کردن رو شروع کنه. البته ورزش های سبک چون نباید ضربان قلبش بالا بره و به بدنش فشار وارد بشه.

ورزش بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی چه ورزش هایی باید انجام داد؟

افراد بعد از عمل کردن بینی شون فقط چند ورزش خاص رو می تونند انجام بدن که عبارتند از:

1. پیاده روی

یکی از مفید ترین ورزش هایی که بعد از عمل بینی می شه انجام داد پیاده رویه. با این ورزش خون بهتر تو بدن جریان پیدا کنه و لخته نمی شه. البته بهتره که تو روزای اول پیاده روی به صورت آهسته انجام بشه و اگر نه به بافت های بینی فشار وارد می شه و بیش تر متورم می شند.

2. یوگا

ورزش دیگه ای که افراد در دوران نقاهت جراحی بینی می تونن انجام بدن یوگا است. البته اگه این ورزش رو انتخاب می کنن باید از انجام حرکت هایی که باعث خم شدن بیش از حد بدن می شه جلوگیری کنن و حرکت های سبک رو انتخاب کنن.

3. بیلاتس

بیلاتس هم می تونه گزینه خوبی برای دوران نقاهت جراحی بینی باشه. اما به شرط این که در حین انجام اون ضربان قلب افزایش پیدا نکنه و به بیمار فشار وارد نشه.

4. دوچرخه سواری

یکی دیگه از ورزش هایی که بعد از جراحی بینی می شه انجام داد دوچرخه سواریه. البته بهتره که این ورزش از هفته چهارم و بعد از خوب شدن زخم ها شروع بشه تا یه وقت مشکلی پیش نیاد.

بعد از عمل بینی چه ورزش هایی ممنوعه؟

در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی بیمار نمی تونه یه سری ورزش ها رو انجام بده و به دلیل اهمیت موضوع ما در این قسمت به برخی از این ورزش ها اشاره می کنیم:

1. فوتبال

ورزشی مثل فوتبال بعد از عمل بینی به شدت خطرناکه. چون در حین انجام این بازی هم فشار زیادی به بدن وارد می شه هم ممکنه توپ به بینی اش برخورد کنه و به صورت جدی آسیب ببینه.

2. ایروبیک

یکی دیگه از ورزش هایی که بعد از جراحی بینی ممنوعه ایروبیکه. دلیلش هم اینه که بدن در حین انجام این ورزش به اکسیژن زیادی نیازه و این در حالیه که در دوران نقاهت جراحی بینی استخوانی بینی در حال شکل گیری و ترمیمه و فرد حتی نمی تونه به درستی نفس بکشه و با این اوصاف انجام ایروبیک نه تنها هیچ سودی براش نداره بلکه ممکنه باعث ایجاد مشکلات تنفسی جدی بشه و سلامتیش رو هم به خطر بندازه.

3. ورزش های ساحلی

انجام ورزش های ساحلی و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب برای کسی که بینی شو عمل کرده واقعاً خطرناکه. چون به رگ های بینی فشار وارد می شه و خونریزی های بعد از عمل به صورت قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کنه.

4. شنا

بیمار نباید تا زمانی که زخم هاش به طور کامل خوب نشدن شنا کنه. چون خیس شدن زخم هاش هم میزان درد های بعد از عمل رو افزایش می ده هم احتمال داره زخم ها عفونت کنن و دیر تر خوب بشند و اگه این اتفاق بیفته مسلماً بیمار خیلی اذیت می شه و نمی تونه تو موعد مقرر به زندگی عادیش برگرده.

5. وزنه برداری و ورزش بعد از عمل بینی

ورزش دیگه ای که بعد از عمل جراحی نباید انجام بشه وزنه برداریه. چون این ورزش معمولاً عضله های زیادی رو درگیر می کنه و فرد برای انجام اون به اکسیژن زیادی نیاز داره. این طوری بدن تحت فشار قرار می گیره و سلامتی فرد به خطر می افته.

نکاتی چند در مورد ورزش کردن بعد از جراحی بینی

ورزش کردن بعد از جراحی بینی باید به صورت تدریجی شروع بشه و حتی افرادی هم که ورزش کار هستن نباید یه دفعه ای این کار انجام بدن، چون ممکنه فشار زیادی به بدن شون وارد بشه و جون شون به خطر بیفته.
اگه درد های فرد در حین ورزش کردن تشدید بشه این امر اصلاً طبیعی نیست و ممکنه مشکلی پیش اومده باشه و در صورت بروز چنین مسأله ای بیمار باید حتماً به پزشک مراجعه کنه تا قبل از این کار از کار بگذره مشکل پیش اومده حل بشه.

ورزش کردن بعد از جراحی بینی تا حد خیلی زیادی می تونه به کم شدن درد ها و تورم های بعد از عمل کمک کنه. ولی اگه اصولی که گفتیم در حین انجام حرکات ورزشی جدی گرفته نشه به احتمال زیاد خونریزی های بعد از عمل افزایش پیدا می کنه و بیمار مجبور می شه مدام به پزشک مراجعه کنه. لازمه بدونید که خیلی وقت ها ورزش کردن غیر اصولی در دوران نقاهت جراحی بینی باعث شده که بیمار مجدداً بستری بشه و برای یه مدت طولانی با درد های زیادی دسته و پنجه نرم کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + چهار =