فیزیوتراپی سالمندان در منزل

فیزیوتراپی سالمندان در منزل

فیزیوتراپی سالمندان در منزل ،فیزیوتراپی برای مدت طولانی بسیار فراتر از فیزیوتراپی بوده است با این توضیح که برای اینکه بتوانید از برنامه های کاربردی فیزیوتراپی استفاده کنید لازم نیست که بیمار باشید. یک فیزیوتراپیست کاملاً آموزش دیده همچنین به شما در مورد اقدامات پیشگیرانه برای حفظ سلامت بدن خود توصیه می کند. فیزیوتراپی در منزل نیز قابل استفاده است.

فیزیوتراپی یک اصطلاح برای مجموعه ای از اقدامات برای کاهش، درمان و پیشگیری از بیماری ها است. با کمک گرفتن و تمرینات خاص، بدن باید دوباره عملکرد بیشتری پیدا کند. تحرک حرف اول را می زند که اینها نیاز به بهبود، نگهداری و یا حتی بازسازی دارند. بخشی از درمان، تمرین حرکت و اجازه دادن به بیمار به انجام آن مستقل است.

همچنین فیزیوتراپی به مشکلات هماهنگی کمک می کند و می تواند قدرت و استقامت بدن را افزایش دهد.

 

فیزیوتراپی در سنین بالا

افرادی که از نظر بدنی فعال هستند و ورزش می کنند 50 درصد کاهش خطر ابتلا به محدودیت های عملکردی در سنین بالا را دارند.

فیزیوتراپی که به طور ویژه برای سالمندان طراحی شده است، می تواند پایه ای برای تناسب اندام حتی در سنین بالا ایجاد کند و می تواند یک اقدام پیشگیرانه برای برخی عوامل خطر باشد. مهمتر از همه، پیشگیری از سقوط یک نکته کلیدی در درمان فیزیوتراپی در دوران سالمندی است.

 

فیزیوتراپی برای سالمندان با درمانگر

فیزیوتراپیست بیمار را راهنمایی می کند و نحوه انجام حرکات را به او نشان می دهد. همچنین تمرینات متعددی وجود دارد که بیمار پس از مشورت با پزشک می تواند به تنهایی انجام دهد.

چند نمونه تمرین برای این کار را در ادامه مقاله خواهید دید.

 

آیا فیزیوتراپیست سالمندان هم به خانه می آید؟

اگر سالمندان به دلیل وضعیت سلامتی خود نتوانند خانه خود را ترک کنند، مثلاً به این دلیل که باید مدت کوتاهی پس از عمل دراز بکشید، فیزیوتراپیست نیز در خانه به شما مراجعه می کند.

فیزیوتراپی در خانه برای موارد زیر ایده آل است:

 • افراد دارای محدودیت و ناتوانی
 • افرادی که امکان حمل و نقل ندارند
 • سالمندان و افراد مسن که دچار سکته مغزی شده اند
 • بیماران در دوره توانبخشی یا موارد مشابه پس از عمل
 • افراد مسن با سن بالا، خطر افتادن، تنگی نفس یا سرگیجه و که نیاز به مراقبت کوتاه مدت یا طولانی مدت دارند.

 

موارد مهم برای فیزیوتراپی در منزل:

این ویزیت های خانگی تنها در صورتی امکان پذیر است که پزشک این موضوع را در نسخه ذکر کرده باشد.در مورد سوال در مورد هزینه فیزیوتراپی در منزل که بدانید ایا توسط شرکت های بیمه پرداخت می شود یا خیر هم باید خودتان با شرکت بیمه درمانی خود تماس بگیرید تا در مورد این موضوع صحبت کنید.

فواید فیزیوتراپی سالمندان در منزل

مزایای فیزیوتراپی برای سالمندان در خانه چیست؟

فیزیوتراپی خانگی برای سالمندان دارای مزایای زیر است:

 • بدون نیاز به حمل و نقل بیمار
 • بدون استرس ناشی از ترافیک یا جستجوی جای پارک
 • بدون زمان انتظار در عمل
 • در محیط شما، درمانگر فیزیوتراپیست می تواند به نیازها و چالش های شما بسیار بیشتر از یک محیط دیگر کمک کند.
 • بیماران می توانند بلافاصله پس از درمان استراحت کنند

آیا فیزیوتراپی در منزل به خوبی مطب فیزیوتراپی است؟

از نظر درمان، فیزیوتراپی در منزل همان کیفیتی را ارائه می دهد که در مطب انجام می شود. از آنجایی که سالمندان در محیط زندگی خود قرار دارند، معمولاً نسبت به تمرین دیگران آرامش بیشتری دارند، به طوری که درمان‌ها یا تمرینات آرامش‌بخش اغلب موفق ‌تر هستند. علاوه بر این، درمانگر می‌تواند به‌صورت فردی به موقعیت‌های چالش‌برانگیز روزمره (برخاستن از رختخواب، کار در آشپزخانه، کار روی میز و غیره) به‌صورت فردی پاسخ دهد.

تمرینات عضله سازی برای سالمندان

اگر ماهیچه‌ها و استخوان‌ها از طریق بی‌تحرکی به تحلیل ادامه دهند، خطر افتادن سه برابر افزایش می‌یابد!به همراه آن احتمال نیاز به مراقبت افزایش می‌یابد، علاوه بر این، ذخایر قدرت نیز تعیین می کند که فرد با وجود بیماری های حاد یا مزمن چقدر خوب عمل می کند.

در اینجا هفت تمرین برای عضله سازی در سالمندان آورده شده است. تنها چیزی که نیاز دارید یک نوار مقاومت و یک دمبل 1 کیلوگرمی یا یک بطری پلاستیکی پر از آب است.

1. به طور متناوب دمبل ها را بایستید :

 • پاها را به عرض لگن باز کنید، زانوها را کمی خم کنید.
 • کمر و شکم خود را سفت کنید.
 • به طور متناوب با بازوهای خود دمبل ها را به سمت سقف فشار دهید.
 • این باعث تقویت ناحیه شانه و بهبود وضعیت ایستاده می شود.

2.اسکات :

پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز و موازی قرار دهید. زانوهای خود را خم کنید و باسن خود را به سمت عقب فشار دهید در حالی که بازوهای خود را به جلو می کشید. به جلو نگاه کنید و پشت خود را صاف نگه دارید. تا جایی که راحت هستید به عمق بروید و به طور یکنواخت صاف شوید.

3. باند را به طرفین بکشید :

ژیمناستیک را تحت کشش نگه دارید و بازوهای خود را جلوی سینه خم کنید. آرنج ها در سطح شانه، آگاهانه شانه های خود را به سمت پایین بکشید. شکم خود را سفت کنید، به آرامی و با قدرت ساعد خود را به طرفین بکشید و باند را بکشید. فقط ساعد حرکت می کند. به آرامی دوباره به عقب برگردید، نوار را محکم نگه دارید، سمت دیگر را نیز. کمربند شانه و عضله سه سر را تقویت می کند.

4.زمین خوردن :

صاف بایستید و به آرامی شروع به ضربه زدن به پاهای خود کنید. تمرین را برای یک یا دو دقیقه انجام دهید. سپس 30 ثانیه استراحت کنید و تمرین را تکرار کنید. (کلا سه بار)

5.فشار بر روی دیوار :

با هر دو دست خود را روی دیوار نگه دارید، سپس به آرامی بازوهای خود را خم کنید. در نقطه معکوس، دوباره به آرامی از دیوار فاصله بگیرید. اما فقط تا آنجا که بازوها هنوز کمی خم شده اند. پشت خود را صاف نگه دارید. بازوها، شانه ها و کل هسته را تقویت می کند.

انجام فیزیوتراپی سالمندان بعد از سکته مغزی

افرادی که دچار سکته مغزی شده اند به دلیل اینکه تحرک کافی نمیتونند داشته باشند و جابجایی ان ها سخت هستش نمیتونند برای طی کردن مراحل درمانی به مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنند که بهترین راه حل درمانی برای این افراد استفاده از فیزیوتراپی سالمندان در منزل است که بدون جابجایی و صرف زمان و استرس های این کار می توانند در محیط منزل روند درمانی خود را سپری و فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل تحت نظر متخصص فیزیوتراپی انجام دهند.

علت ناتوانی در راه رفتن در سالمندان

این طبیعی هستش که با بالا رفتن سن و کهولت در افراد مسن عضلات دچار تحلیل میشن و این موضوع باعث ناتوانی در راه رفتن و همچنین فعالیت های روزانه و به خصوص مشکل در استفاده از سرویس بهداشتی سالمندان خواهد شد که با انجام فیزیوتراپی و جلسات درمانی تا حد زیادی باعث میشه که عضلات تقویت و این مشلات حرکتی تا حد زیاد بهبود پیدا کنه.

مناسب ترین ورزش برای سالمندان

اگر با بالا رفتن سن به فکر ورزش کردن افتادین باید توجه کنید که اگر تا به حال ورزش نکرده اید باید خیلی محتاطانه و زیر نظر یک مربی مجرب ورزش رو شروع کنید که دچار عوارض ارتروز زانو یا گردن نشید و ورزش کردن برای شما مشکل ساز نشه.

ورزش باید با ریتم بسیار اروم و طی مدت زمان کم به زیاد شروع بشه که بدن در مدت زمان معینی شروع به اماده شدن کنه و دچار عوارض ورزش در سن بالا نشید.

البته برخی از ورزش ها هم در بخش بالای مقاله گفته شده که بهتره این ورزش ها حتما زیر نظر مربی انجام بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =