مرگ در اثر لیپوماتیک

مرگ بر اثر لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک یا عمل لاغری یکی از عمل هایی هست که در سراسر دنیا و کشور ایران، زیاد انجام میشه. به کمک این عمل، افراد میتونن به وزن و هیکل مورد نظر خودشون دست پیدا کنن و اعتماد به نفس بالایی رو به دست بیارن. اما یکی از اصلی ترین نگرانی هایی که برای بیماران به وجود میاد، اینه که آیا احتمال مرگ در اثر لیپوماتیک وجود داره یا نه. ما توی این مطلب قصد داریم تا به صورت کامل در خصوص این نکته صحبت کنیم که چند درصد از جراحی های لیپوماتیک می تونن منجر به مرگ بیماران بشن.

 

جراحی لیپوماتیک چیه؟

لیپوماتیک یا عمل جراحی لاغری، راهی برای از بین بردن چربی های اضافی موجود در مناطق مختلف بدن افراد هست که میشه اونو زیر مجموعه ای از عمل های زیبایی دونست. برای همین، در طول سال افراد بسیار زیادی برای دست پیدا کردن به فرم ایده آل خودشون، حاضر به انجام چنین عمل جراحی میشن. عمل لیپوماتیک رو میشه برای نقاط بسیار مختلفی از بدن مثل شکم و پهلو، ران، بازوها، گردن، غبغب و … انجام داد. معمولا پزشکان یک سری اقداماتی رو به بیماران خودشون گوشزد می کنن تا قبل و بعد از عمل لیپوماتیک اون ها را انجام بدن.
این اقدامات می تونه باعث کاهش خطرات و عوارض بعد از عمل لیپوماتیک بشه و اجرای اون ها توسط بیمار، ضروری هست. حتما به خاطر داشته باشین که تمامی نکات گفته شده توسط پزشک و یا جراح خودتون رو رعایت کرده و به مشورت ها و تجویزهای دکتر اعتماد کنید. با اینکه عمل لیپوماتیک یه عمل ساده دسته بندی میشه، اما باید بدونین که احتمال مرگ در اثر لیپوماتیک وجود دارد.

 

عوارض و مشکلات لیپوماتیک

در خصوص انجام عمل لیپوماتیک باید به این نکته توجه داشت که این عمل یک عمل جراحی جدی و با خطرات مختلفی هست. برای همین نیاز داره تا با متخصص مشورت بشه و در صورت صلاحدید و نظر اون، این عمل رو انجام بدین. از جمله مهمترین خطرات عمل لیپوماتیک میشه به موارد زیر اشاره کرد:

• خطرات در حین عمل لیپوماتیک

– به وجود آمدن زخم و جراحت در اندام های دیگر بدن
– عوارض ناشی از بیهوشی عمل
– سوختگی ناشی از تجهیزات
– آسیب های عصبی
– شوک
– مرگ

• خطرات بعد از عمل لیپوماتیک

– لخته شدن خون در ریه ها
– جمع شدن مایعات بیش از حد در ریه ها
– لخته های چربی
– عفونت ها
– خونریزی داخلی
– نشت مایع زیر پوست
– تورم
– مرگ سلول های پوستی
– واکنش به بیهوشی و سایر داروها
– مشکلات قلبی و کلیوی
– مرگ

پس همونجوری که مشاهده کردید، احتمال مرگ در اثر لیپوماتیک وجود داره و برای همین، مشورت کردن با پزشک و مراجعه به یک جراح معتمد و متخصص، جز واجباتی هست که باید قبل از عمل لیپوماتیک به اون ها توجه کنین.

 

مرگ در اثر لیپوماتیک

قصد ما توی این مطلب این نیست که شما رو از انجام عمل لیپوماتیک منصرف کنیم، بلکه می خوایم شما رو با خطرات اون آشنا کنیم و بهتون گوشزد کنیم که یه عمل ساده و پیش پا افتاده ای رو پیش روی ندارین. با اینکه گفتیم مرگ در اثر لیپوماتیک امکان پذیره، اما باید بدونین که انقدر آمار مرگ و میر این عمل جراحی پایین هست که خیلی از افراد حتی اونو نادیده میگیرن. تعداد مرگ هایی که در اثر عمل هزاران عمل جراحی لیپوماتیکی که توی سراسر دنیا انجام میشه، شاید از تعداد انگشت های یه دست هم کمتر باشه.

اما به هر حال باید به این نکته هم توجه کرد که خطرات جدی و مرگ باری رو بر اثر انجام چنین عمل لاغری ممکنه تجربه کنین. البته باید بگیم که مرگ در اثر لیپوماتیک صرفا به خاطر انجام این عمل هم اتفاق نمی افته. مشکل اصلی زمانی شروع میشه که بیمار به گفته ها و تجویزهای پزشک توجهی نمی کنه یا عوارضی بعد از عمل جراح نابلد، بروز پیدا میکنن. برای مثال ممکنه که پزشک از دستگاه ها و تجهیزات مطمئنی استفاده نکنه یا دقت لازم رو توی زمان عمل نداشته باشه.

یا اینکه بیمار به تجویزها و گفته های دکتر توجهی نکنه و دست به کارهای خطرناکی بزنه و اینجوری جون خودش رو توی خطر قرار بده. حتی توی برخی از موارد ممکنه عوارض ناشی از بیهوشی یا داروها توی افراد باعث بروز حساسیت های شدیدی بشه که در نهایت مرگ بیمار رو به همراه داشته باشه.

 

عوامل منجر به مرگ در اثر لیپوماتیک

توی قسمت قبل گفتیم که خود عمل ممکنه باعث مرگ توی بیماران نشه. بلکه عوارض دیگه ای باعث بشه که جون بیمار در خطر قرار بگیره. یکی از این عوارض آمبولی هست که وقتی اتفاق می افته که چربی های بدن از محل قرارگیری خودشون جدا بشن و به همراه خون در شریان های اصلی بدن حرکت کنن. این چربی های کنده شده می تونن وارد اندام های حیاتی مثل مغز، قلب، ریه و … بشن و مشکلات خیلی خطرناکی رو به وجود بیارن. اصلا حضور چنین چربی هایی توی رگ های بدن، خودش به تنهایی عامل بسیار مرگ باری هست.

یکی دیگر از عوارض مهمی که در نهایت می تونه باعث مرگ بیمار بعد از عمل جراحی لیپوماتیک بشه، عفونت و یا خونریزی های داخلی هست. این مورد هم زمانی بیشتر رخ میده که یا پزشک توانایی و تخصص کافی رو نداشته باشه، یا اینکه خود بیمار به مراقبت های بعد از عمل، توجهی نکنه. از دیگر عوامل مهم منجر به مرگ در اثر لیپوماتیک میشه به سلامت ضعیف بیمار، حذف بیش از حد چربی، استفاده از مایعات زیاد و بی حسی موضعی در طول عمل اشاره کرد.

اما باید باز هم بگیم که به لطف حضور دستگاه های پیشرفته و همچنین تعدد زیاد عمل لیپوماتیک، آمار مرگ و میر این عمل به شدت کاهش پیدا کرده و به جز موارد انگشت شماری، نمیشه مورد اضافی رو نام برد. از مهمترین راه ها برای کاهش خطر مرگ و میر در اثر لیپوماتیک میشه به انتخاب جراح زیبایی مناسب، رعایت نکات و مراقبت های پزشکی، داشتن انتظارات منطقی و … اشاره کرد.

 

تاثیر بی ام ای در لیپوماتیک و خطر مرگ

یکی از مواردی که در لیپوماتیک باید رعایت کنید محاسبه بی ام ای مناسب و یک قد و وزن مناسب داشته باشید و این عدد بهتر هستش که زیر 30 باشه که بتونید یک جراحی ایمن و دور از خطر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + هشت =