مشاور تغذیه برای چاق شدن

مشاور تغذیه برای چاقی

 مشاور تغذیه برای چاق شدن نیز برنامه های خاصی برای افراد لاغر ارائه می دهد اما قبل از هر اقدامی مشاور تغذیه برای چاق شدن علت لاغری فرد را بررسی می کند وبا تجویز برخی از آزمایشات در ابتدا علل لاغری فرد را برررسی می کند سپس  رژیم غذایی مناسب برای فرد تعیین می کند.

 

نکاتی که مشاورتغذیه برای چاق شدن به شما پیشنهاد می دهد

 • مشاور تغذیه برای چاق شدن از شما می خواهد از چربی ها دوری کنید با وجود اینکه شما می خواهید افزایش وزن داشته باشید، نباید بیش از حد چربی مصرف کنید.
 • متخصص تغذیه خوب ازشما می خواهد برای چاقی به سراغ چیپس و شکلات نروید. غذاهای آماده و سرخ کردنی مصرف نکنید.و به جای این غذاها ازپروتئین وغذاهای  کم چربی مثل ماهی تن ، غذاهای دریایی، سینه مرغ، بوقلمون، گوشت کم چربی، میوه و سبزیجات استفاده کنید.
 • یکی دیگر ازپیشنهادات مشاور تغذیه برای چاق شدن این است که برای افزایش وزن و چاق شدن آب بنوشید حداقل روزانه ۲ لیتر یا بیشتر آب بنوشید. البته باید گفت این مقدار آب برای فرد زیاد است ولی این مقدار آب برای افزایش وزن لازم است.
 • پیشنهاد دیگری که مشاور تغذیه برای چاق شدن دارد این است که بخوابید راحت ترین کاربرای افزایش وزن خواب است. شما باید حداقل ۸ ساعت در شب بخوابید و واقعاً به آن نیاز دارید.
 • مشاور تغذیه برای چاق شدن به شما خواهد گفت که برای چاق شدن سراغ مواد غذایی پُرخطر نروید مثلا شکر و شیرینی را در رژیم غذایی‌ خود افزایش ندهیدزیرا متخصصین تغذیه معتقد اند این نوع مواد غذایی  به سلامت لاغر‌ها آسیب می‌ رساند و باعث بروز بیماری هایی برای فرد می شود.
 • یکی دیگر از راهکارهایی که مشاور تغذیه برای چاق شدن ارائه می دهد این است که وعده‌ های غذایی خود را افزایش دهید ، حتی اگر در هر وعده میزان غذای مصرفی ‌تان کم باشد.

رژیم چاقی

 تجویز دارو مشاورتغذیه برای چاق شدن

زمانی که فردی به شدت دچار کمبود وزن است برای درمان آن، گاهی  مشاور تغذیه  باید دارو درمانی انجام دهد پزشک باید عدم تعادل هورمونی بدن، افسردگی و دیگر بیماری های غیر ملموس مانند کم خوری و پرخوری عصبی را در ابتدا درمان کند.

علل عمده لاغری و چاق نشدن افراد

مشاور تغذیه برای چاق شدن دلایل مختلفی را برای کاهش وزن افراد ارائه می دهند که باعث می شود فرد دچار کمبود وزن شود گاهی اوقات ممکن است علل متعدد باعث لاغری در فرد شودعلل کمبود وزن عبارتند از :

سابقه خانوادگی

یکی از دلایلی که مشاور تغذیه برای چاق شدن می گویند این است که بعضی از افراد به علت ویژه گی های فیزیکی خانواده گی به طور طبیعی دارای توده بدنی کم هستند.

متابولیسم بالا

اگر فرد متابولیسم بالا داشته باشد ممکن است هنگام غذا خوردن انرژی زیادی از غذا دریافت نکند وهمین امر موجب می شود فرد افزایش وزن نداشته باشد.

فعالیت های بدنی منظم

افرادی که فعالیت های بدنی منظم و بالای دارند ، مانند دونده ها ممکن است کالری زیادی را بسوزاند که باعث کم شدن وزن افراد می شود.

 

بهترین راه که مشاورتغذیه برای چاق شدن توصیه می کند؟

استفاده از میان وعده های غذایی

آجیل ، کره بادام زمینی،پنیر،میوه های خشک شده و آووکادو ، میان وعده های مناسبی برای افراد می باشند که مشاور تغذیه برای چاق شدن به شما توصیه می کند .در این میان وعده می توانید برخی اوقات از شکر و چربی نیز استفاده کنید.اما سعی کنید بیشتر غذاهای سالم  داشته باشید که علاوه بر کالری ، مواد مغذی هم داشته باشد.

ورزش کنید

 یکی از توصیه های مهمی که مشاور تغذیه برای چاق شدن می کند ورزش کردن است ورزش و تمرین به خصوص تمرینات قدرتی به شما کمک کند که علاوه بر افزایش وزن عضلات خود را نیز بسازید. همچنین این ورزشها باعث می شود اشتهای شما نیز تحریک شود.

تعداد وعده غذایی خود را افزایش دهید

اگر کمبود وزن دارید به جای خوردن سه وعده غذایی اصلی چندین وعده غذایی کوچک تر داشته باشید .غذا های غنی از مواد مغذی را انتخاب کنید، به عنوان مثال ، نان ها ،غلات،میوه ها، سبزیجات محصولات لبنی ،آجیل و دانه ها را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

نکات  کلی که مشاور تغذیه برای چاق شدن یه شما می گوید

نکاتی که مشاور تغذیه برای چاق شدن به شما توصیه می کند در هنگام افزایش وزن به انها توجه کنید.

 • تاحد امکان پیش از خوردن غذا آب ننوشید.
 • نوشیدن شیر قبل از خواب و در طول روز به چاق شدن شما کمک می کند.
 • تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید ولی حجم کمی در این وعده غذایی دریافت کنید.
 • به اندازه کافی بخوابید.
 • سیگار نکشید.

تغذیه متعادل که مشاور تغذیه برای چاق شدن شما ارائه می دهد

تغذیه متعادل درحقیقت تغذیه ای است که نیازهای فرد را به مواد مغذی را در شرایط مختلف فیزیولوژیکی تأمین کند. یعنی رژیم غذایی حاوی مواد غذایی متنوع از تمامی گروههای غذایی باشد و به مقدار کافی هم خورده شود. تغذیه متعادل  که مشاور تغذیه برای چاق شدن به شما ارائه می دهد شامل :

گروه نان و غلات

انواع نان به خصوص نوع سبوس دار، نان های سنتی، برنج، انواع ماکارونی و رشته ها، غلات و فرآورده های آنها به ویژه محصولات تهیه شده از دانه کامل غلات در چاق شدن تاثیر می گذارد.زیرا این گروه ها دارای کربوهیدرات های پیچیده و فیبر غذایی در انواع سبوس دار آن، برخی ویتامین های گروه B، آهن، پروتئین ناکامل و منیزیم هستند.

گروه سبزی ها

 انواع سبزی های برگ سبز، انواع  کلم، هویچ، بادمجان، نخود سبز، لوبیا سبز، کاهو، قارچ، انواع کدو، فلفل و گوجه فرنگی در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا این مواد غذایی دارای انواع ویتامین هایA و C، مواد معدنی مانند پتاسیم و مقدار زیادی فیبر غذایی و آب می باشد.

 

گروه میوه ها

انواع میوه و آب میوه تازه طبیعی، کمپوت میوه و میوه های خشک همه دارای مواد مغذی هستند که مواد مغذی مهم این گروه شامل ویتامین C، پیش ساز ویتامین A، فیبر غذایی، مواد معدنی و آب است.

 

گروه شیر و فرآورده های کم چرب آن

شیر و فرآورده های آن مثل ماست، پنیر، کشک، دوغ  از مواد غذایی می باشد که مشاور تغذیه به شما توصیه می کند اما بهتر است از لبنیات کم چرب استفاده کنید. این گروه از مواد غذایی شامل کلسیم، پروتئین با کیفیت بالا، فسفر، ویتامین B2 و سایر مواد مغذی می باشد.

گوشت و فراورهای آن

این گروه شامل انواع گوشت قرمز و سفید مانند مرغ ماهی، پرندگان است .انواع حبوبات مانند نخود، لوبیا، عدس و انواع مغز دانه ها مانند بادام و فندق دارای پروتئین، آهن، فسفر، ویتامین های  می باشد.

 

مراحل اصولی چاق شدن

مشاور تغذیه برای چاق شدن اولین اقدام برای رژیم چاقی و رسیدن به اندامی مناسب را شناسایی مشکلات سیستم بدنی می داند. آنالیز صحیح بدن وشناسایی عوامل ایجاد لاغری در بدن فرد اهمیت زیادی دارد که باید یک مشاوره تغذیه برای چاق شدن که  به آن آگاهی  دارد مورد بررسی قرار بگیرد.

برای چاق شدن اصولی چندین مرحله وجود دارد که تمام این مراحل توسط مشاوره تغذیه برای چاق شدن به شما آموزش داده می شود. این مراحل عبارتند از:

 

محاسبه میزان کالری دریافتی در یک روز

در مرحله اول برای اقدام به چاق شدن مشاوره تغذیه نیاز است که میزان کالری و انرژی که هر روز دریافت می کنید را محاسبه کند. توجه داشته باشید که برای اندازه گیری کالری نباید به برنامه غذایی روزانه شما تغییری داده شود .

هنگامی که تحت درمان تغذیه ای قرار دمی گیرید به این نکته توجه داشته باشید  که مشاوره تغذیه برای چاق شدن موظف است علت چاقی یا لاغری شما را بگوید و نسبت به مشکلات بدن و یا ساختار فیزیکی و درونی شما یک رژیم مناسب تنظیم نماید.

مواد غذایی را که در طول روز میخورید را به طور کامل یادداشت کنید. و سپس طبق هرم غذایی میزان کالری دریافتیتان را محاسبه کنید. مشاوره تغذیه برای چاق شدن ، برای انجام این کار به شما کمک می کند و در جلسه اول وزن شما را محاسبه میکند.

ضمنا برای محاسبه bmi هم میتونید به لینک هایلایت شده مراجعه کنید.

افزایش کالری دریافتی

پس از اینکه مشاوره تغذیه با توجه به رژیم غذایی روزانه شما، کالری و انرژی دریافتی شما را محاسبه کرد،به تهیه رژیم چاقی برای شما می پردازد. لازم است در روزهای اول رژیم چاقی خود، نسبت به قبل مقداری  کالری بیشتر، دریافت کنید.

توجه کنید که برای زیاد شدن وزنتان باید زیاد بخورید. مشاوره تغذیه چاقی ،از شما می خواهد تا تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید. بهترین حالت داشتن ۵ تا ۶ وعده غذایی به فاصله ۲ تا ۳ ساعت از هم میباشد.

چه زمانی می توان گفت فرد لاغر است؟

زمانی که وزن فرد نسبت به قد او، ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر از حالت طبیعی و نرمال باشد، می توان گفت که این فرد، دچار کم وزنی است.

برخی از دلایلی که موجب لاغری بیش از اندازه می شود عبارت است از

 • تغذیه نامناسب
 • استرس
 • نداشتن فعالیت جسمانی
 • کمبود خواب
 • ژنتیک

 

در آخر باید گفت که همانطور که نباید رژیم لاغری خودسرانه بگیرید و به روش های غیر اصولی اقدام کنید، برای افزایش وزن نیز باید از یک رژیم غذایی اصولی که توسط مشاوره تغذیه برای چاق شدن  تهیه کرده است پیروی نمائید.

 

رژیم غذایی مناسب و سالم برای چاق شدن

به طور کلی داشتن رژیم غذایی مناسب و همچنین مصرف غذاهای مفید برای بدن، تاثیر مستقیم و بسیار موثری بر رفع لاغری و افزایش وزن  افراد دارد، اما توجه داشته باشید، اینکه انتظار داشته باشید، با پرخوری و مصرف مقدار زیادی غذا در هر وعده، سریعا به وزن مورد نظر برسید، انتظاری غیرمعقولانه و نادرست است. عجله کردن در این روش به هیچ وجه درست نیست و نتیجه خوبی نخواهد داشت.

اگر شما تحت نظر متخصص تغذیه خوب رژیم غذایی دریافت کنید و مطابق آن و به تدریج وزن اضافه داشته باشید، می توانید مطمئن باشد که نگرانی برای عوارض بعدی وجود نخواهد داشت و احتمال برگشتن به وضعیت قبلی بسیار کم است و وزنی که با برنامه و رژیم غذایی مفید و تدریجی اضافه می شود  به هیچ وجه از بین نمی رود.

 افزایش وزن و ورزش کردن

این را بدانید که  ورزش فقط برای کاهش وزن نیست. برای اینکه کالری دریافتی‌تان از کالری‌ای که می‌سوزانید بیشتر باشد، باید یک رژیم غذایی مخصوص عضله‌سازی را دنبال کنید. به عنوان مثال ورزش هایی مانند اسکات، ددلیفت و دیپ پارالل می‌توانند به افزایش وزن و افزایش حجم عضلات کمک کنند. به‌جای حرکات تکراری با وزنه‌های سبک، از وزنه‌های سنگین‌تر استفاده کنید.

 

برای افزایش وزن به رژیم‌ خود پایبند باشید

در صورت مثبت یا منفی بودن نتیجه‌ی رژیم‌ شما نباید ، آن را نیمه‌کاره رها کنید. اگر رژیم‌تان را نیمه‌کاره رها کنید، ممکن است وزنی را که به‌ دست آورده‌اید، از دست بدهید. اگر از غذاهای تکراری خسته می‌شوید، غذاهایتان را عوض کنید. اما تا پایان به رژیم غذایی‌تان وفادار باشید تا نتیجه‌ی مطلوبی بگیرید.

12 دیدگاه برای “مشاور تغذیه برای چاق شدن

 1. یلدا گفته:

  سلام من دخترمو ۱۵ سالمه قدم ۱۶۰ ولی وزنم ۴۶ قبلا شاید تابستان سال پیش وزنم ۵۲ یا ۵۳ بود
  الان خیلی دلم میخواد دوباره اون اندازه ای بشم
  ولی شکم نزنم

 2. Melina گفته:

  سلام خسته نباشید
  راستش من سوالم اینه که برای چاق شدن کل بدن چه قرصی مصرف کنم که عوارضی نداشته باشه مثلا چه نوع قرص ویتامینی؟
  واقعا دیگه از لاغری خسته شدم اگه میشه یه چیزی پیشنهاد بدید چه قرص یا داروهای گیاهی یا هر چیزی که مناسب و تاثیر گذار باشه ممنون میشم جواب بدید⁦??

 3. Pk گفته:

  سلام خسته نباشید. من دیروز برای اولین بار پودر گین آپ خوردم اما نیم ساعت بعدش بدنم شروع به خارش کرد. البته اینم بگم که اشتباها قبل غذا مصرف کردم. الان باید چیکار کنم. دیگه ادامه ش ندم؟

  • admin گفته:

   سلام وقت بخیر
   قبل از مصرف هر گونه پودر برای چاقی و اضافه وزن حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام بشه و در مرحله بعد در صورت تجویز این مواد حتما باید از داروخانه هایی که به صورت مجاز با لیبل وزارت بهداشت هستش این مکمل ها رو تهیه کنید.

 4. محمد گفته:

  سلام من یه چن ماهی هست که تناسب اندامم رو از دست دادم و لاغر شدم برا اینکه برگردم به همون شرایط قبلی باید چکار کنم خیلی دوست دارم برگردم به اون شرایط قبلی

 5. MoHaMaD گفته:

  سلام و خسته نباشید .تقریبا قد من ۱۶۹ هست و وزنم ۵۷کیلو آیا این نرماله. و اگه نرمال نیس باید چقدر وزن زیاد بکنم؟

  • admin گفته:

   سلام وقت بخیر.داخل مقاله راهکارهای مختلفی برای این موضوع بیان کردیم..البته اینطوری نیست که بشه با خوردن و تغذیه عضو خاصی رو بگیم چربی اضافه کن…البته با جراحی تزریق چربی به صورت این کار شدنی هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 10 =